За избеглице 221 пакет грађевинског материјала

У оквиру Регионалног стамбеног програма јуче је почела испорука 221 пакета грађевинског материјала за избеглице из БиХ и Хрватске.
Sprovođenje Regionalnog stambenog programa u Banatskom Novom Selu Foto: Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije
Фото: Комесаријат за избеглице и миграције Републике Србије

Славица Карна и њен син Драган, избеглице из Книна, добили су пакет грађевинског материјала за унутрашњу и спољну адаптацију куће у Банатском Новом Селу, чиме је почела испорука грађевинског материјала за 221 избегличку породицу из Хрватске и БиХ у оквиру потпројекта 7 Регионалног стамбеног програма (РСП).

Додељен пакет састоји се од материјала за постављање фасаде, замену подова, унутрашње и спољне столарије, замену водоводних и електроинсталација, адаптација комплетног купатила са уградњом нових санитарних елемената, итд.

До сада је кроз РСП у Србији избеглицама из БиХ и Хрватске купљено 1.075 сеоских кућа, усељен је 301 стан, саграђено 266 монтажних кућа и испоручено 1.456 пакета грађевинског материјала за обнову и адаптацију куће.

Доделом помоћи породици Карна надмашен је број од 3.000 трајно стамбено збринутих корисника који сада износи 3.098. До завршетка РСП више од 7.000 избегличких породица из БиХ и Хрватске имаће решено стамбено питање, а помоћ се испоручује паралено кроз укупно девет потпројеката.

У Новом Саду пре месец дана одржан је састанак представника Републичке и Покрајинске владе и Комесаријата за избеглице и миграције, с представницима локалних самоуправа на тему реализације Регионалног стамбеног програма намењеног избеглицама из бивших југословенских република. Овај програм спроводи се у целој земљи, као и у градовима и општинама на територији Војводине. Разлог овог затвореног, радног састанка била је кашњење изградње одређеног броја објеката у неким локалним самупоравма, задуженим за реализацију овог стамбеног програма за избеглице.


Заједнички програм Србије, БиХ, Црне Горе и Хрватске

Регионални стамбени програм (РСП) је заједнички вишегодишњи програм Републике Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Републике Хрватске, који има за циљ да обезбеди трајна стамбена решења за најугроженије избегличке породице у све четири земље. Регионални стамбени програм спроводи се уз подршку ОЕБС-а, УНХЦР-а и ЦЕБ-а, а финансиран је средствима Европске уније, која је највећи донатор, Сједињених Америчких Држава, Немачке, Швајцарске, Италије, Норвешке, Данске, Турске, Луксембурга, Шпаније, Кипра, Румуније, Чешке, Словачке и Мађарске.


- Од нешто више од 7.100 решања Регионалног стамбеног програма, око 3.000 морају и треба да се десе у Војводини, а јако смо ограничени с временом, због низа разлога – рекао је комесар за избеглице и миграције Републике Србије Владимир Цуцић. Осврнувши се на почетак пројекта, Цуцић је подсетио на то да је неко време од 2012. до 2014. године потрошено, и сада за тим не вреди жалити.

- Већ смо једном морали да продужавамо рокове, а неки од њих дефинитивно истичу у децембру ове године. Цео Регионални стамбени програм мара да се оствари до 2021. године. То значи да се 55 милиона евра у овом моменту морају потрошити. Ако то разбијемо по данима, како сам још у новембру прошле године говорио за целу Србију, то је више од 100.000 евра дневно, што показује да смо у једном невереватном временском шкрипцу – објаснио је Цуцић. - Сматрамо и да је ово увод у веома озбиљан пројекат за интерно расељене с Косова и надам се да ће све испасти добро – објаснио је комесар за избеглице и миграције, истакавши одличну сарадњу са Градском управом у Панчеву у спровођењу Регионалног стамбеног програма као и са партнерским земљама чији су представници јуче обишли породицу Карна у Банатском Новом Селу.

Директор Фонда за избегла, прогнана и расељена лица Војводине Душко Ћутило рекао је да је Војводина данас велико социјално градилиште.

- На територији бројних локалних самоупарава граде се станови за избегла и прогнана лица. Осим тога, значајна средства улажу се и у куповину сеоских кућа и доделу грађевинског материјала, и као Покрајинска влада и Фонд за пружање помоћи избеглим и расељеним лицима нису директно укључени у поступак спровођења Регионаланог стамбеног програма, чији је главни носилац Комесаријат за избеглице и миграције. – рекао је Ћутило.

Славица Карна (54) је са двогодишњим сином и мужем 1995. године избегла у Србију током акције „Олуја“. Уточиште су нашли у Банатском Новом Селу, у коме живе од доласка из Хрватске. Супруг је преминуо 2003. године. Девет пута су се селили да би 2007. године купили скромну кућу у селу, која ће уз пакет грађевинског материјала,  постати удобан дом.

Е. Д.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести