Загађен ваздух узрок 500.000 астматичних напада годишње

БЕОГРАД: У Србији осам одсто одраслих пацијената болује од астме, а све чешћи узрок тог обољења је и загађен ваздух који, према проценама, узрокује око 500.000 напада астме годишње, напомињу у Градском заводу за плућне болести и туберкулозу поводом Светског дана борбе против астме.
Astma/Pixabay
Фото: Pixabay

Директорка Градског завода за плућне болести и туберкулозу Љиљана Тимотијевић указала је да пацијенти не могу да утичу на то да ли ће добити астму, али да могу да је контролишу редовним узимањем терапије против запаљења. 

''Највећи проблем је што оболели од астме узимају лекове узимају само када добију напад и то оне за лечење симптома, а не запаљења. Не знају да и прекомерно коришћење пумпица може да доведе до погоршања стања и до учесталијих напада", рекла је Тимотијевић на обележавању Светског дана борбе против астме на Калемегдану где су лекари те установе посадили саднице. 

Она је навела да су захваљујући Републичком фонду за здравствено осигурање најсавременији лекови за лечење астме, који садрже и лек за брзо отклањање тегоба и антизапаљенску компоненту, однедавно значајно доступнији астматичарима. 

Игнорисање астме може да буде опасно по живот због чега лекари наглашавају да је за свако погоршање симптома неопходна посетити лекара ради ефикасне контроле болести.

До 2025. године број астматичара може да се повећа за више од 20 одсто што значи да би од те болести могло да болује 400 милиона људи. 

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести