Затварају се неакредитована одељења на појединим факултетима

Министарство просвете, науке и технолошког развоја упутило је допис свим високошколским установама државним и приватним да „хитно” од 1. септембра угасе неакредитована истурена одељења.
fakultet upis, Dnevnik/Radivoj Hadžić
Фото: Дневник/Радивој Хаџић

Ресорни министар Младен Шарчевић рекао је да је допис отишао на адресе свих факултета и високих струковних скола у Србији и државних и приватних.

- Већ од 1. септембра све инспекције биће на терену - рекао је министар за Танјуг и додао да су предвиђене и санкције за све оне који то не учине: за физичка лица од 200.000 динара, а за правна лица два милиона динара.

- Ако се оглуше, следећи корак је одузимање лиценце високошколској установи - нагласио је Шарчевић.

Упитан шта ће бити са студентима, он је рекао да ће факултети морати да их пребаце из истурених одељења у матична седишта факултета и високих струковних школа.

- Уколико не буду у могућности да студенте пребаце у матична седишта биће у обавези да свима врате новац, а студентима ће бити отворена врата других факултета - нагласио је министар.

Он је додао да многи себи “олакшавају живот лажним дипломама”, те да се томе мора стати на пут.

- Оно што је држава основала мора да буде квалитетно. Од првог дана сам то рекао и то ћу да урадим – закључио је Шарчевић.

Државни секретар Министарства просвете Владимир Поповић апеловао је на будуће бруцоше да не уписују студије на неакредитованим истуреним одељењима, пошто ће се затворити од 1. септембра. Студенти, како каже, биће заштићени и факултети ће морати да им омогуће да студије наставе у матичним седиштима факултета.

- Захтеваћемо од тих високих школа или факултета да у месту где је регистрована школа, студенти наставе студије - рекао је Поповић и додао да према званичним подацима неакредитованих, истурених одељења има врло мало, али да је у пракси ситуација другачија и да их заправо има доста по Србији.

- Овај допис је порука високошколским установама да се таква ситуација више неће толерисати и да желимо у будућности да имамо јасну слику - нагласио је он и подсетио на то да високошколске установе нису ни на који начин подељене и да је идентичан допис прослеђен и државним и приватним факултетима и високим струковним школама.

- Има појава и да државни факултети имају неакредитована одељења у појединим градовима. Ми знамо да ту постоје одређене рупе у закону, да се отварају, наводно, консултативни центри, али да се у ствари у њима изводи настава - нагласио је Поповић.

Преко просветне инспекције која ће, како каже, од 1. септембра кренути у ригорозну контролу, министарство ће покушати да тај проблем реши.

Подсетимо, претходни покушај затварања преко стотину истурених одељења приватних и државних факултета био је 2012. године. И тада су у Министарству просвете поручили да је крајње време да се уведе ред и у овој области и да ће просветни инспектори кренути у строге контроле.

- Законом је јасно дефинисано да свако истурено одељење мора да има акредитацију, исто као и матични факултет. Контролисаћемо и стране факултете који раде код нас. Сви они имају акредитације матичних факултета и не морају да се акредитују код нас, али морају да добију дозволу за рад од Министарства просвете - рекао је тада начелник Републичке просветне инспекције Велимир Тмушић.

        И. В.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести