Како до 100 евра једнократне помоћи?

Ко има право на уплату:  Влада Србије донела је уредбу којом је предвиђено формирање привременог регистра пунолетних држављана Републике Србије и начин уплате једнократне новчане помоћи од 100 евра у противдинарској вредности.
Влада Србије
Фото: Влада Србије

Право на ову накнаду имају сви пунолетни држављани, који на дан ступања на снагу ове уредбе имају пребивалиште на териториј Србије, са важећом личном картом. То су, прецизира се даље, пензионери, примаоци новчане социјалне помоћи, као и они који се пријаве за добијање једнократне новчане помоћи. 

Под примаоцима пензија  сматрају се и корисници привремене накнаде - инвалиди рада друге и треће категорије инвалидности, односно преостале радне способности. Износ једнократне новчане помоћи  биће израчунат  по званичном средњем курсу Народне банке Србије на дан ступања на снагу ове уредбе.

Пријаве од 15. маја до 5. јуна

Ради уплате једнократне новчане помоћи, пунолетни грађани ће,  изузев пензионереа и корисника социјалне помоћи, мораће да  се пријаве телефонски путем контакт центра или електронски преко портала Министарства финансија и  Управе за трезор. Пријава  почиње 15. маја, а завршава се  5. јуна. Приликом подношења пријаве грађани достављају име и презиме, свој јединствени матични број (ЈМБГ), регистарски број важеће личне карте и назив банке код које је отворен или ће бити отворен рачун. У случају да држављанин није клијент банке код које ће бити отворен рачун биће потребно назначити  и број телефона или имејл адресу који ће се користити ради комуникације с банком о извршеној уплати.

Шта пише у привременом регистру?

Привремени регистар, који ће бити формиран за реализацију овог посла,  садржаће податке о пунолетним држављанима Србије на основу појединачне пријаве лица која желе ову накнаду. Министарство финансија по службеној дужности прибавља податкекоји се не могу обелоданити нити користити за друге сврхе.У регистру ће писати име, презиме, ЈМБГ, регистарски број личне карте које доставља Министарство унутрашњих послова, као и подаци из евиденција које су у надлежности Министарства државне управе и локалне самоуправе, међу којима је  датум рођења.

Биће наведени такви подаци о пунолетним држављанима примаоцима пензија и инвалидној деци, као и начин исплате пензија из евиденције корисника права из пензијског и инвалидског осигурања,  укључујући и број текућег рачуна. У регистру ће бити и ови подаци о примаоцима новчане социјалне помоћи. Подаци садржани у регистру ове уредбе бришу се по истеку годину дана од дана ступања на снагу ове уредбе.

Трансакција без банкарских трошкова?

Министарство финансија, преко Управе за трезор, достављаће периодично, у зависности од пријава грађана Народној банци Србије податке у електронском облику, које ће  НБС прослеђивати банкама. Пренос средстава вршиће се са посебног наменског рачуна отвореног за ту намену код Управе за трезор, на динарске рачуне грађана. При отварању посебног рачуна за ове намене  неће се  закључивати оквирни уговор којим се уређују услови за отварање, вођење и гашење тог рачуна.

Средствима са тог рачуна располаже се искључиво по налогу имаоца тог рачуна, односно лица које је овлашћено да располаже средствима, након увида у лични идентификациони документ. За отварање и вођење посебних рачуна, као и за извршење платних трансакција, Управа за трезор и банка не могу наплатити накнаду, нити друге трошкове. Ако пензионери,  инвалидна деца и корисници новчане социјалне помоћи  немају посебне наменске рачуне, Банка поштанска штедионица ће им отворити за уплату једнократне помоћи. Након што банка у целини исплати износ једнократне новчане помоћи с посебног рачуна, има право да угаси тај рачун.   

С. Ст.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести