Љајић: Процене су да ће штета у туризму бити милијарду евра

БЕОГРАД: Због недоласка страних туриста Србија ће, према проценама, претрпети штету од око милијарду евра, изјавио је министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић.
ljajic, tanjug
Фото: Tanjug/ D. Goll, arhiva

Љајић је рекао да је страних туриста било, али да су, са становишта резултата, занемарљиви. Прва два месеца су, каже, била фантастична, у јануару је остварен раст страних туриста од 28 одсто.

Пад креће у марту, у априлу већ има 95 одсто мање страних туриста, у јуну 85 одсто мање.

"Наше процене су биле са почетка кризе да ће штета по основу девизног прилива бити милијарду евра. Сигурно ће домаћи туристи да смање домаћу штету, али не довољно", рекао је Љајић за РТС.

Неке домаће дестинације су, истиче, експлодирале, али ће бити тешко рећи колико домаћи туристи могу да надоместе штету, а коначно ће се знати на крају сезоне.

Каже да су Стара планина, Голија, Ивањица, Власина потпуно нове дестинације занимљиве домаћин гостима, а читава западна Србије је их је пуна.

Указује да су Соко Бања, Златибор, Врњачка бања претекле Београд по броју ноћења што је, наводи, очекивано у оваквим околностима.

Додаје нема најава да ће до краја сезоне бити отворене Грчка и Црна Гора.

"Ми не можемо да говоримо о томе, немамо никакве информације и није реално очекивати", додаје Љајић.

Када је реч о могућем увођењу карантина и пи-си-ар тестова за стране туристе, министар је рекао да се та опција још увек разматра.

Говорећи о пласирању наше робе на КиМ, каже да се месечно на Косово испоручи роба вредна око 20 милиона евра.

"До јуче од 1. априла 86 милиона евра робе која је пласирана, али то је дупло мање него 2018. пре такси. Још увек се није вратило и тешко ће ићи тај процес. Док неком не смркне другом не сване, друге земље су ушле на то тржиште", наводи Љајић.

Највише се испоручују пшеница, електрична енергија, кукуруз, производи металске индустрије.

"Прехрамбена индустрија се још није вратила. Сва негативна кампања је оставила последице", наводи министар.

EUR/RSD 117.1400
Најновије вести