Мали: Тендер за Комерцијалну најкасније почетком јуна

БЕОГРАД: Тендер за избор стратешког партнера за Комерцијалну банку биће објављен најкасније почетком јуна, изјавио је министар финансија Синиша Мали.
sinisa mali
Фото: Tanjug (Zoran Žestić)

Он је отварајући конференцију “Дигитално банкарство”, коју организује Адриа медиа група, рекао да се држава полако повлачи из банкарског сектора и да је већ продат удео у Јубмес банци, као и да ће у власништву државе остати само банка Поштанска штедионица.

Ми смо пре само десетак дана завршили и формално и продају мањинског удела у Јубмес банци, а у току је и припрема за приватизацију Комерцијалне банке и очекујемо најкасније почетком јуна и јавни позив за проналажење стратешког партнера и за ту банку, рекао је Мали.

Конференцији присуствује и вицегувернерка Народне банке Србије Драгана Станић.

Институционални партнери конференције су Влада Србије, Министарство финансија, НБС и други.

ММФ потврдио да ће раст у 2019. бити најмање 3,5 %

Мисија ММФ је током посете Србији потврдила да ће наша земља ове године имати привредни раст од најмање 3,5 одсто, изјавио је министар финансија.

Уз напомену да се сутра завршава посета Мисије ММФ -а, Мали је нагласио да је веома важно што су они потврдили прогнозу државе када је реч о привредном расту.

Министар је подсетио да је наша земља у претходном периоду имала привредни раст од 4,3 одсто.

Ове године минимум 3,5 одсто, што је веома важно за планове банака. Предвиђања и ММФ -а и Светске банке је да ће Србија најбрже расти у региону до 2023. године, казао је Мали.

Како је рекао, значајно ће бити подигнут животни стандард грађана, пошто ће по тој прогнози ММФ-а и СБ БДП по глави становника који је 2018. био око 7.200 долара, док ће 2023. бити око 10.400 долара, што је повећање од 44 одсто.

Грађани Србије ће живети све боље и стандард ће бити све виши, поручио је министар Мали.

Каже да је највећи задатак за државу да обезбеди атрактивно тржиште и да ће након постигнуте фискалне консолидације и даљег одржавања маркоекномске стаиблности бити кључна три приоритета, а то су повећање плата и пензија односно личне потрошње, још већа улагања у капиталне инвестиције, као и наставак пореског оптерећења зарада.

Када је реч о инвестицијама, Мали је рекао да су оне биле рекордне ове године, пошто је предвиђено из буџета преко 220 милијарди динара и додао да ће наредне године бити планирано више од 250 милијарди инвестиција, што је додатни импулс расту наше економије.

Наставићемо да смањујемо оптерећења на зараде. Прошле године је то било укидање накнаде за незапосленост на терет послодавца од 0,75 одсто. Ове године очекујем додатно смањење за бар један процентни поен за 2020. годину, казао је Мали.

Тако ће наше тржиште бити још боље и атрактивније за пословање, рекао је Мали.

Нагласио је да је јак банкарски сектор основа за реални раст наше економије.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести