За замену прозора и врата 150 милиона евра годишње

Министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић изјавила је да је повећање енергетске ефикасности важан пројекат и за државу, која ће то подржати значајним улагањима, али и за грађане који ће, како каже, захваљујући уштедама енергије, имати ниже рачуне.
zamena prozora
Фото: Youtube Printscreen

Михајловић је рекла  да се очекује да ће минимум 150 милиона евра годишње држава трошити на повећање енергетске ефикасности и указала да се због лоше изолације у Србији троши четири до пет пута више електричне и топлотне енергије него у ЕУ.

Око 40 одсто енергије се „баци” јер се не користи рационално, рекла је Михајловић, наводи се у саопштењу.

Додала је да је била таква градња и да се није много водило рачуна о енергетској ефикасности, али да је са тим циљем усвојен Закон о енергетској ефикасности и рационалној употреби енергије.

Најавила је и да ће за месец дана бити формирана и Управа за енергетску ефикасност у саставу ресорног министарства.


Лак пут до кућне производње струје

Нови Закон о коришћењу обновљивих извора енергије ће омогућити да видимо више соларних панела на кровима породичних кућа, стамбених зграда, као и производних хала, а процедура за њихову уградњу ће бити краћа и једноставнија него раније, рекла је  министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић.

“Србија у претходном периоду није довољно користила све могућности за улагање у ОИЕ, али данас имамо могућност да то променимо јер су цене ових технологија ниже и улагање у њих може много брже да се исплати”, рекла је Михајловић.

Она је навела да је раније је било потребно око две године да се уради пројекат, прибави грађевинска дозвола и да се прикупи велики број папира, да би се поставио соларни панел на породичну кућу.

“Настојали смо да процедуре скратимо и убрзамо, да подразумевавамо израду пројекта, добијање одобрења за градњу, које не подразумева издавање грађевинске дозволе, уградњу и склапање уговора са електродистрибуцијом. Ради се и на томе да ти уговори буду што једноставнији, и да од тренутка доношења одлуке о постављању соларних панела, до потписивања уговора не би требало да прође више од два до три месеца.”, навела је Михајловић.


„Дошло је време да се тиме озбиљно бавимо, што су и грађани препознали. Сви ће моћи да се пријаве за субвенције, и породичне куће, и стамбене заједнице, као и они који за грејање користе индивидуална ложишта и желе да пређу на ефикасније котлове, на гас и биомасу, који мање и загађују него друга горива’’, рекла је Михајловић, наводи се у саопштењу.

Додала је да Министарство расписује јавни позив за градове и општине и да се очекује да се прво пријаве они који већ имају одређени новац опредељен за те сврхе.

Михајловић је појаснила да ће локалне самоуправе расписивати два јавна позива, један за фирме које ће радити на замени столарије, а други за грађане који желе да се пријаве за субвенције, а који ће моћи око 50 одсто трошкова да покрију од Управе и јединица локалних самоуправа.

Како је рекла, биће донет и посебан правилник, који ће дефинисати тачну процедуру, а градови и општине имаће своје комисије које ће вршити провере и на терену.

„Процене су да се први уговори између општина и грађана могу очекивати у септембру”, рекла је Михајловић.

Нагласила је да ће се на повећању енергетске ефикасности ове године радити кроз пилот-пројекат, који, како каже, треба да покаже интересовање грађана, колико је новца расположиво и прве резултате.

„Прави бум у замени прозора и врата очекује се следеће године”, казала је министарка.

Д. Млађеновић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести