Почело пријављивање за 100 евра и телефоном

БЕОГРАД: Сви пунолетни држављани, који имају личну карту и пребивалиште у Србији, од данас могу и телефоном да се пријаве за једнократну помоћ од 100 евра.
mobilni telefoniranje
Фото: pixabay.com

Број телефона контакт-центра је 0800 101 100, објављено је и на званичном Инстаграм профилу министра финансија Синише Малог.

Пријављивање електронским путем, преко портала Управе за трезор, на адреси идп.трезор.гов.рс, почело је 13. маја.

Приликом подношења пријаве, пунолетни држављани Србије достављају следеце податке: јединствени матични број граданина (ЈМБГ), број важеће личне карте, назив банке код које је отворен или ће бити отворен рачун на који се уплаћује једнократна новчана помоћ.

У контакт-центру ће грађани чути аутоматски снимљен глас, коме ће моћи да оставе своје податке.

Матични број и број личне карте ће грађани уносити користећи бројеве телефонске тастатуре, а име банке ће изговарати или бирати притиском на тастер.

Мали: На рачуне пензионера новац леже данас

На рачуне пензионера данас ће лећи по 100 евра једнократне новчане помоћи коју Влада Србије даје грађанима у оквиру економских мера за ублажавање последица вируса корона.

Желели смо да прво новац добију најстарији суграђани који су током епидемије вируса корона имали тежак период иза себе. Ово је начин да им захвалимо, рекао је Мали за ТВ Пинк.

Он је подсетио да за пензионери и примаоце социјалне помоћи није била потребна никаква пријава, већ су они по аутоматизму добили помоћ.

За остале грађане онлајн пријава почела је у среду 13. маја, а кол центар почео је да ради јутрос.

За само неколико сати преко кол центра било је 1.711 пријава. Очекујем да ће тај број да се повећа. Задовољан сам зато што се 3.080.000 грађана Србије пријавило од среде до данас преко онлајн апликације, навео је Мали.

Како каже, Србија је погодила са пакетом економских мера, чији је циљ био да се сачувају радна места и спречи затварање фаабрика.

Подсећа да је 1.052.000 радника добило минималац, да ће се то поновити у још две транше у јуну и јулу.

Желели смо да нађемо меру да сви буду покривени. Изашли смо са предлогом да предузећа ослободимо плаћања пореза и доприноса на зараде и пореза на добит за ову годину, имамо исплату три минималне зараде, кредите Фонда за развој, кредите банака са гаранцијом државе, а затим 100 евра као помоћ грађанима, навео је министар.

Како каже, највећи терет вируса корона поднела је држава, која је показала да је довољно јака, стабилна и да у њу грађани имају поверење.

Министар истиче да се не одустаје од петогодишњег плана Србија 2020-2025 године, да ће 14 милијарди евра бити уложено у водоводну и канализациону мрежу, нове аутопутеве, станове за младе, образовање, здравство....

Од тога не одустајемо. Ми смо у ребалансу буџета оставили више од три милијарде динара за Моравски коридор. Радови на том коридору су кренули, то је пројекат Србија 2020-2025. То су пројекти који вас чине атрактивнијим за стране инвеститоре, то значи нове фабрике, нова радна места. Не одустајемо од тога, рекао је он.

Напомиње да су се многи председнику Александру Вучићу смејали када је рекао да ће просечна плата до краја 2019. године бити 500 евра.

Сада кажемо плата ће за пет година више од 900 евра, пензије ће бити преко 400 евра. Криза са короном нас је само мало успорила, али то је наш циљ, закључио је он.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести