АЛАРМАНТНО Само једна таблета екстазија може да убије

НОВИ САД: Дрога је постала изузетно приступачна и тинејџерима јер се може купити на сплавовима, у кафићима, на журкама, па, по неким незваничним информацијама, и у близини школа.
droga ekstazi, MUP Srbije
Фото: Илустрација, МУП Србије

Само једна таблета „екстазија”, опасне синтетичке дроге, може убити човека. Управо та врста наркотика је највероватније крива за смрт Софије С. (16) из Аранђеловца, али других тинејџера који су, након узимања „екстазија”, умрли у најстрашнијим мукама. О томе говори и чињеница да је на журки на којој је Софија страдала један младић извадио кесу са седам таблета. Несрећна тинејyерка је узела једну таблету, а након неколико сати доживела је мождани удар и преминула четири дана касније.

Смрт Софије С. само је наставак низа страдања тинејџера у Србији.

Прва жртва за коју се сумња да је преминула услед конзумирања те опасне дроге била је у Новом Саду.

Наиме, осамнаестогодишњи Зоран В. из Врбаса преминуо је крајем априла након што му је позлило током једног музичког фестивала на новосадском Спенсу. По незваничним информацијама, утврђено је да у телу младића било трагова „екстазија”, који се неретко користи на журкама уз техно и рејв музику.

Подсетимо, екипа Хитне помоћи покушала је да реанимира тинејџера, међутим, младић је издахнуо упркос њиховом труду и брзој реакцији. Младића су свесног али невољног, извели с фестивала да би му лекари Хитне медицинске помоћи указали помоћ. Он је разговарао с лекарима, међутим, његово стање се у једном тренутку погоршало, и поред указивања лекарске помоћи и борбе за његов живот, у амбулантним колима Хитне медицинске помоћи на путу ка Ургентном центру, момак је, нажалост, преминуо.

За само седам дана, јуна ове године, дрога је однела три млада живота. Смрт Марије М. (16) из Крагујевца, чије је тело пронађено у једном стану, иу ширем центру Крагујевца, Н. Ш. (18) из Бачке Паланке, ког је отац затекао мртвог у соби у породичној кући, и Јована П. (17) из Београда, који се предозирао „екстазијем” уочи свог осамнаестог рођендана, не само да су узнемирили јавност него су покренули и питање како је могуће да су дроге тако лако доступне малолетницима.

Свега неколико дана раније, у породичној кући у Бачкој Паланци, у својој соби, пронађен је мртав Н. Ш. Њега је пронашао отац, када му је, како причају мештани, било сумњиво што још не устаје. Након што је затекао непомично тело свог сина на кревету, одмах је позвао Хитну помоћ, која је, нажалост, могла само да констатује смрт. Страдали младић није имао видљиве трагове насиља на телу, а по налогу Тужилаштва, узете су све токсиколошке анализе због сумње да се предозирао.

Иначе, таблете екстази се углавном продају на журкама и могу се наћи за око 500 до 1.000 динара, док се марихуана може купити на улици, а цена се креће од неколико стотина динара па навише, у зависности од квалитета. Све више се може чути да се на популарним журкама и сплавовима веома лако може доћи до ЛСД-а, МДМА, спида, марихуане… Појединци тврде да је то постала популарна забава младих, а све те отрове у клубовима неретко продају тинејyери, односно средњошколци.

Најчешће због предозирања умиру зависници од херона, затим „екстазија” (МДМА) и од метадона, подаци су Референтне лабораторије за идентификацију и испитивање психоактивних супстанци при Институту за судску медицину.

Код злоупотребе психоактивних супстанци важна је индивидуална преосетљивост појединца, као и то да ли је било примера да више особа користи неку дрогу која у истој количини и истој дози даје потпуно различите ефекте код сваког понаособ. У таблетицама екстазија може се наћи више активних супстанци (дрога) и у различитим концентрацијама. Само у 2017. години у таблетама које су анализиране у Референтној лабораторији та концентрација била од 21,95 одсто до 50,34 одсто активне супстанце (до око 140 мг МДМА у таблети). Пошто садржај активне супстанце у таблетама варира, корисници лако праве грубе грешке и уносом истог броја таблета, мислећи да су исте јачине, угрожавају своје животе.

Шефица Лабораторије Вера Лукић каже да „екстази”, између осталог, делује на терморегулациони систем код људи и да код преосетљивих особа буквално може да „спржи мозак”. Она је рекла да је велики проблем са синтетским дрогама и то што је начин дистрибуције промењен. Некада је она до крајњег корисника стизала искључиво преко нарко-дилера, а данас млади могу да је наруче и преко интернета.

– Раније смо имали дилере, сада је начин дистрибуције дроге промењен – каже Вера Лукић, која је специјалиста токсиколошке хемије. – Деца могу преко интернета да поруче дрогу и јако је тешко стати на пут таквом начину доставе нових психоактивних супстанци.  Осим синтетских опиоида, који се некада продају као хероин од којег су токсичнији више пута, значајна група нових психоактивних супстанци су и синтетски канабиноиди – једињења која делују на исте рецепторе као и ТХЦ, активна супстанца у марихуани, али имају другачију структуру.

По речима стручњака, међу младима је тренутно најпопуларнији кинески „екстази” или „ред бул”. Та дрога се прави у илегалним лабораторијама и прави је било ко. Али, ко није вичан томе, направиће грешку у, рецимо, количини хемијских компоненти. Да би се добило на брзини приликом производњи, често се дешава да се не сачека да дође до одређене хемијске реакције, због чега су све чешћа предозирања и смрт тинејyера. Деца те таблете масовно доносе на журке и гутају их, па је питање дана када ће кинески „екстази” однети нову жртву јер синтетичке дроге чак 12 до 15 пута брже уништавају организам од обичних.   

Д. Николић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести