Алкохол узрок сваке пете смрти на путевима

БЕОГРАД: Управи саобраћајне полиције МУП-а Апатинска пивара данас је донирала десет најсавременијих алкометара, а у МУП-у се надају да ће  донација помоћи да се поправи статистика која показује да је у претходне две године у Србији од укупно 1.206 људи који су страдали у саобраћајним несрећама, њих 244 страдало због вожње у алкохолисаном стању. 
EPA/WOLFGANG KUENSTLE
Фото: EPA/WOLFGANG KUENSTLE

Како наводи заменик начелника Управе саобраћајне полиције МУП-а, Бобан Милинковић статистика у Србији не одскаче од европске, где у просеку између 20 и 30 одсто жртава саобраћајних несрећа страда због учесника у саобраћају који су под дејством алкохола.
"Свако пето лице које погине на нашим путевима погине у незгоди у којој је један од возача био под дејством алкохола. То делује стравично међутим, истраживања показују да на пример у Ирској 38 одсто од укупно страдалих у несрећама страда због алкохола, док је тај проценат у Хрватској за претходне две године 24 одсто", навео је Милинковић. 

Просечно се годишње из саобраћаја искључи око 50.000 возача под дејством алкохола, од чега се на трежњењу заџи око 10.000, истиче Милинковић и додаје да је 1. августа почела акција појачане контроле брзине кретања на готово свим путевима у Европи.
"У оквиру мреже европских саобраћајних полиција чији је Србија члан, од понедељка ће се на готово свим европским путевима брзина мерити током читавих 24 сата. МУП је спреман за ту акцију, имамо нових 50 радара за мерење брзине са инфрацрвеним рефлекторима, тако да ћемо брзину мерити и дању и ноћу", рекао је Милинковић.

Нови алкометри имају савременији софтвер који омогућава брже показивање да ли неко има алкохола у крви или не. Ови уређаји имају активно и пасивно стање, где пасивни само утврђује да ли неко има алкохола у крви или не док активни мери количину алкохола.
"За сат времена један полицајац може да истестира између 100 и 120 возача. Ако нас има неколико на једном пункту ми практично можемо да истестирамо све возаче који туда прођу", истиче Милинковић.

Генерални директор Апатинске пиваре, Владимир Новаковић навео је да је током десет година трајања кампање "Кад пијем, не возим" донирано 105 алкометара, као и да је посећено много фестивала, градова и одржан велики број предавања који служе да подигну свест возача о вожњи у алкохолисаном стању.
"Обраћамо се посебно младима, јер они надпропорционално учествују у несрећама изазваним алкохолом. Наш савет за возаче је увек да, ако су пили  зову некога, узму такси или прошетају до куће", наводи Новаковић.

Он истиче да је приметан тренд мање возача која возе под дејством алкохола и да се млади све чешће одлучују да један који вози не пије када излазе. 
"Овај тренд треба да се настави још нисмо постигли све што желимо, у том циљу Удружење пивара покренуло је и кампању 'Трезно и опрезно' коју сназно подржавамо", закључује Новаковић.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести