Бомбе још увек леже по штековима, шупама...

Почетком ове недеље у Футогу је старији човек извршио самоубиство активирањем ручне бомбе. Медији су пренели да је полиција у кући несрећног човека нашла још једну ручну бомбу.
Minsko-eksplozivna sredstva zaplenjena od građana  Foto: Dnevnik.rs / N. Stojanović
Фото: Минско-експлозивна средства заплењена од грађана Фото: Дневник.рс / Н. Стојановић

Овај догађај још једном је потврдио чињеницу да грађани Србије и даље имају минско-експлозивна средства, најчешће бомбе, које иначе не би смели да држе. “Кашикаре” су набавили негде на црном тржишту и скривају их у штековима по кућама или помоћним просторијама. Због чега су илегално набавили бомбе али и аутоматско оружје, које је такође забрањено за грађане, не постоји одговор.

Не зна се, такође, ни колико је илегалног оружја код грађана. За кратке и дуге цеви процена варира од 200.000 до чак 900.000 комада. Број минско-експлозивних средстава скоро никада се и не помиње у проценама. Бројке испливају тек после завршетка неке од легализације, коју МУП спроводи с времена на време. У последњој легализацији, од почетка јуна до почетка октобра 2017. године грађани су полицији предали 57.000 комада муниције и 315 бомби и других минско-експлозивних средстава. Међу овим убојним арсеналом била је и чак и једна неиспаљена “зоља” - ручни ракетни бацач калибра 64 мм.

У последњој легализацији, од почетка јуна до почетка октобра 2017. године, грађани су полицији предали 57.000 комада муниције и 315 бомби

У претодне две легализације, грађани Србије су полицији предали више од 200.000 комада муниције и минско-експлозивних средстава.

У  легализацији, а и код проналаска бомби, највише такозваних кашикара. Проналазе се црне, офанзивне М-75, и од њих опасније дефанзивне одбрамбене зелене М-52, које се обавезно бацају из заклона јер имају већи радијус убитачног дејства, до 40 метара, а домет куглица је и до 200 метара, док су поменуте офанзивне убитачне на 15 метара.


Грађани Србије добро наоружани
 

Србија и Црна Гора су лидери и у овој области. На сваких 100 становника у ове две земље долази по скоро 40 комада лаког наоружања.

У Албанији, Босни и Херцеговини, Црној Гори, Македонији, Србији и на Косову има више од шест милиона комада оружја према проценама “Смалл армс сурвеy” из 2018. године. У просеку је 30 комада оружја на 100 становника. Скоро 90 одсто оружја је у рукама грађана што је изнад светског просека који је око 75 одсто. Верује се да у региону између 500 хиљада и 1.6 милиона домаћинстава поседује ватрено оружје. Очигледно је грађани имају превише оружја и то више илегалног него легалног.


Стручни тим Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије из Београда средином августа 2013. године  је у шуми на обали Дунава код насеља Садови у Петроварадину уништио 315 комада неексплодираних убојних средстава које је Управа за ванредне ситуације у Новом Саду у претходном периоду преузела од новосадске Полицијске управе, а која су пронађена као одбачена или заплењена у акцијама полиције.

Међу убојним средствима који су уништени било је око 90 ручних бомби, али и разноразних екплозива, ракетних бацача, “зоља”, има чак једна противтенковска навођена ракета “маљутка”. Нило је и противавионских метака, топовских граната...

Средином децембра те године уништено је још 60 ручних бомби новије производње.

М. Бозокин

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести