Брачни пар из Новог Сада и још двојица осуђени на укупно 15 и по година робије

НОВИ САД: У новосадском Вишем суду јуче је у дуготрајном поступку изречена неправоснажна пресуда на укупно 15 и по година затвора за преосталих четворо оптужених за диловање двадестак килограма наркотика у Новом Саду и поседовање оружја, за шта су били окривљени пре око пет година.
Sud u Novom Sadu/Dnevnik arhiva
Фото: Dnevnik.rs

Новосађанин Младен Лалушић осуђен је на четири и по године због неовлашћене производње и стављања у промет дроге, а његова супруга Јелана на три године за исто дело, такође уз оптужбу за саучесништво. 

Јелена Лалушић је, иначе, ћерка покојног Кићуна Вилотијевића који је убијен испред кафића “Каскада” у Фрушкогорској улици у Новом Саду, у ноћи између 9. и 10. јула 1999. године. Његов убица није пронађен.

Брачни пар Лалушић је ослобођени оптужбе у вези с оружјем.

Драган Милошевић осуђен је на три и по године због дроге, а Ненаду Живојинову, који је био малолетан у време извршења дела, одмерено је заједно за наркотике и десет бомби четри и по године робије.

Председник већа, судија Видоје Митрић, јуче је приликом образлагања пресуде оценио да су транскипти употребљени као докази у овом поступку узети на законит начин.

- Уважили смо ставове бранилаца, којима су тврдили да није реч о организованој групи. Године окривљених, пре свега, као и сам начин како су почињена дела упућује на закључак да се не ради о групи. Казна Живојинову је минимална, јер је у време извршења дела имао 17 година. Најстарији у то време Младен Лалушић је имао 22 године, а такође смо узели у обзир и све остале чињенице код осталих окривљених - навео је јуче судија Митрић и додао:

- Јелена Лалушић је имала изузетно коректно држање све време поступка, али нарочито смо узели у обзир да је она мајка двоје врло мале деце. Такође, нарочито је узето у обзир да нико од окривљених није осуђиван. Ипак, није до краја разјашњено шта је мотив, због чега би неко тако добростојећи, као оптужени пар, ушао у овакво дело с дрогом и то најјефтином на тржишту. Њих нисмо успели да повежемо с десет бомби из оптужног акта с обзиром на то да нема њихових биолошких трагова на њима - казао је Митрић.

Навео је на крају да сматра да су ове казне, без обзира на то што су минималне, уважавајући све околности, бити сасвим довољне да они кривично дело више не понове.

Подсетимо, заступница оптужног акта Биљана Силађи остала је пре две седмице у завшним речима при прецизираној оптужници написаној на 15 страна и нагласила да сматра да су дела окривљених за марихуану, амфетамин и оружје доказана, пре свега транскриптима аудио-записа, вештачењима и исказима полицијских инспектора, који су „допринели својим сведочењима објективној целини”.

Бранилац првоокривљеног Младена Лалушића, адвокат Ђорђе Недељков, казао је том приликом да нису утврђени трагови контакта његовог брањеника и његове супруге Јелене с дрогом и бомбама.

Други бранилац Јелене и Младена Лалушића навео је пред већем судије Видоја Митрића да није на несумњив начин доказано да су они починили дела која им се стављају на терет. Подсетио је да Јелена Лалушић није била ни обухваћена посебним мерама слушања разговора.

- Њој би, евентуално, могло да се припише да је покушала да прикрије починиоца дела. Неспорно је да је тада имала бебу и да није била у могућности да се бави извршењем дела - казао је он.

Како смо писали, шесторка је лишена слободе пре пет година, након акције полиције на четири локације, којима се ставља на терет поседовање око 14 килограма марихуане, приближно четири киле екстазија, десет ручних бомби, ловачке пушке и опреме за узгајање марихуне у вештачким условима. 

Таксиста Драгољуб Мушовић (47) и Владимир Б. (19), којем је претрес био одвојен, јер је био малодобан у време извршења дела, склопили су спораум о признању кривице. 

На отварању претреса, сви окривљени су изјавили да су разумели оптужницу, али да не признају дела која им се стављају на терет.

М. Вујачић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести