Цариници у прошлој години одузели око три милиона евра

На границама широм Србије цариници су од почетка тек минуле године задржали непуних три милиона непријављених евра из девизних прекршаја, подаци су Управе царина достављени "Дневнику".
1
Фото: Управа царина

Неколико година уназад, бележи се импресиван резултат, у заплени непријављених девиза преко дозвољених 10.000 евра. Упркос бројним обавештењима, девизни прекршаји су прилично учестали.

Највећа прошлогодишња заплена непријављених девиза била је 29. августа на улазу прелаза Градина, када је у „цитроену" немачких таблица у несесеру једног немачког држављанина турске националности пронађено чак 360.000 евра камуфлираних личним стварима.

Подсетимо, Иако је 60-годишњи возач тврдио да нема ништа да пријави, цариници су детаљано прегледали возило и том приликом у ранцу, који се налазио на предњем седишту поред возача, пронађени еври сакривени у несесеру за личну хигијену. Путнику је враћен дозвољени износ од 10.000 евра док је остатак привремено задржан.

Интересантан случај забележен је 21. новембра када су цариници у сарадњи с полицијом, на излазној страни граничног прелаза Градина, спречили путника да у ранцу прокријумчари више од милион шведских круна, што је противвредност од готово 101.000 евра.

Почетком новембра, на граничном прелазу Градина, у три наврата спречен је пренос непријављених девиза у укупном износу од готово 170.000 евра. На овом прелазу 22. септембра цариници су  у два случаја спречили пренос непријављених девиза у износу од готово 130.000 евра.

Фото: Управа царина

Управа царина непрестано апелује на путнике да пријаве сваку суму изнад 10.000 евра, како на излазу тако и на улазу у земљу, што је видно истакнуто на свим граничним прелазима. Упркос томе, путници свесно улазе у ризик непријаве новца, иако су информације о важећим прописима доступне како на самим прелазима, тако и на сајту Управе царина, у брошурама намењеним путницима, али и преко средстава јавног информисања.

Према подацима Управе царина, девизне прекршаје на нашим границама најчешће чине турски држављани који пролазе кроз Србију на путу из земаља западне Европе ка домовини. Гранични прелаз где су најучеасталији покушаји шверца девиза је Градина. Цариници проналазе скривен новац најчешће у чарапама, доњем вешу, тајним yеповима… Када буду откривени, путници се правдају да нису знали колико девиза смеју да пренесу преко границе.


Уредбу за унапређење токова готовине

Савет ЕУ је почетком октобра усвојио нову уредбу за унапређење токова готовине која се уноси или износи из ЕУ. Ова уредба усвојена је због ефикаснијег откривања и елиминисања финансирања тероризма, прања новца, избегавања пореза и других криминалних активности. Новим прописом проширује се и дефиниција „готовине”, тако да не обухвата само новчанице, већ и чекове, путничке чекове, припејд картице и злато. То се односи и на готовину која се шаље поштом, пошиљком робе или преко курира, навео је савет ЕУ.

Очекује се да усвојену регулативу ускоро потпишу савет и Европски парламент. Затим ће бити објављена у службеном гласнику ЕУ, а потом ће ступити на снагу. У вези са овим новинама у ЕУ, у Управи царина за наш лист наводе да у Србији за сада и даље важе добро познати прописи у вези с преносом готовине преко границе.


Путници у Србију могу пренети колико год желе новца, али уколико је реч о суми изнад 10.000 евра, дужан је да то пријави. Процедура је следећа, онај ко има толико новца треба да се обрати царинику и да попуни образац који је доступан сваком путнику, како на уласку, тако и на изласку из земље. Поверљивост података које путници дају је загарантована, кажу у Управи царина.

Уколико не пријаве да имају већу сумо од 10.000 евра и цариници их ухвате, најчешће се правдају да им је тај новац намењен за лечење, куповину стана, или неки приватни посао. Међутим, и у тим случајевима путници крше Закон о девизном пословању и Закон о спречавању прања новца и финансирању тероризма, тако да цариници привремено одузимају тај новац, а прекршиоце предају суду. У царини наводе да је разлог за непријављивање девиза тај што онај ко их носи мора да објасни порекло новца и његову намену. Ипак, многи се не придржавају ових правила.

Д. Николић

Фото: Управа царина

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести