Џепароши користе гужве у аутобусима па пељеше

НОВИ САД: Није реткост да неко у Новом Саду буде оyепарен, а претпоставља се да има доста грађана који такве случајеве и не пријављују полицији.
Gradski prevoznik Foto: arhiva Dnevnika
Фото: архива Дневника ​​​​​​​

Ипак, недавно су у истом дану на линији за Адице у кратком размаку оyепарени један човек који је подигао 30.000 динара да би платио кућне рачуне и жена која је остала без 25.000 динара и докумената. Полиција је узела податке од оштећених, али још нема расветљавања тих догађаја. Иначе, они су ушли на стајалишту код Футошке пијаце, које је веома привлачно за yепароше због гужве при уласку у аутобус. 

Полиција спроводи посебне акције на проналаску разбојника, и то обично оперативци полицијских испостава Стари град, Детелинара, Клиса и Ново насеље. Најчешћа места на којима yепароши оперишу су аутобуске линије (градске и приградске), аутобуска стајалишта, пијаце и велики тржни центри... Џепароши су узраста од млађих малолетника па до времешнијих људи, а има и оних старијих од 60 година. Пљачкају најчешће у групи два до три лица.

Дешава се понекад да у градском аутобусу долази до мањих инцидента, који се заврше повређивањем неких актера, али неретко и брзим хапшењем изгредника. Један жена је приметила лопова на делу на линији 3, између Детелинаре и Петроварадина, викнула је да би обавестила присутне шта је угледала, али и одмах добила  шамар од изгрденика, а да нико из препуног аутобуса није стао у њену заштиту. Рекла нам је да јој се никад више неће тако нешто поновити.

Ипак, има случајева – о чему смо својевремено писали – да је у близини жртве крађе на линији према Ветернику, млади путник ћушнуо лопова ухваћеног на делу и истерао га. Тада се показало да је крадљивац имао и двојицу сарадника, који су, иначе, отац и син, па се ситуација закомпликовала. Старији колега је реаговао да заштити затеченог yепароша, правдао га да није ништа учинио, али је потом при изласку из аутобуса на стајалишту некако пао и ударио главу. Затим су тројица yепарпоша кренула за младићем који је стао у одбрану девојке која је приметила yепарење. Потом је млади заштитник ушао у кафић да би се „отресао” пратње, али је за њим кренуо један из тројке и ударио га пепељаром у главу. Кошкање је настављено па је повређени младић изашао из локла и склонио се у радњу с алатом. Ту је најстарији yепарош из екипе дохватио шрафцигер и уперио му га у главу. У том тренутку улетела је полиција и ставила ситуацију под контролу.

По речима оперативца Групе у новосадској Полицијској управи за субијање yепних крађа такви догађаји нису чести.

Џепароши нису агресивни, они пазе да не употребљавају силу и не улете у кривично дело разбојништва, које је много теже од крађе, објаснио је наш саговорник.

Како је додао, појачан је рад на џепним крађама и ти крадљивци су прилично притиснути.

Пратимо их 24 сата. Они нису криминалци који уносе страх и трепет и не понашају се као да им нико ништа не може. Много чешће нам је жао кад студенту нестане 200 евра за кирију и храну одмах по изласку из воза. Жртве џепароша су обично безбрижна омладина, углавном из руралних места где нема криминала, кад допутују викендом, и то приликом вађења ствари из бункера аутобуса, те слабе особе и старији од 65 година, каже наш саговорник.

Он наводи да се џепне крађе у Новом Саду дешавају неретко на Најлон пијаци и код Међуградске аутобуске и Железничке станице, и, наравно, у градским аутобусима.

Иначе, крадљивци новчаника добро знају где су ударни вашари у Србији. Овдашњи крадљивци тада иду тамо, а њихови долазе у Нови Сад махом кад су велика снижења у тржним центрима.

Наш саговорник објашњава да међу џепарошима има и мушкараца и жена.

Пристојно су обучени, а грађанима су неупадљиви, без упечатљивих обележја, каже тај оперативац.

Како додаје, стари познаник новосадске полиције, још активан, али на заласку „каријере”, рекао је једном приликом полицијском службенику да ће његов син да живи као господин човек па ће га научити џепарењу.


Долазе и из суседних држава

У последње време било је случајева да држављанке неких суседних држава долазе да yепаре овде и врате се истог дана кући.

Имају начин рада као и домаћи џепароши, а сви радо користе тренутке кад торбице кламћу при уласку у градски аутобус.  Они се том работом баве у виду заната и искључиво од тога живе и кад изађу из затвора. Кад неком узму 2.000 динара, мало им је па покушавају поново.

Реч је о вишеструким повратницима, који често раде у групама, односно тројкама. Неки од њих имају и по 30 кривичних пријава, а побегну у иностранство.


Полиција апелује на грађане, а пре свега старије особе, да не записују уз картицу пин-кодове за банкомате. Неки га чак и налапе на картицу, а онда џепарош дигне 80.000 динара с банкомата, истресе цео рачун. Такође, ваља бити обазрив при уласку у аутобус јер они при куповини карте или нечега на трафици гледају садржај у новчанику. Осете и прате жртву, на пример, онога ко иде да купи фрижидер на Најлон пијаци, или се стално тапка по џепу да би проверио да ли вредан садржај још у њему.

Иначе, ти лопови после крађе за неколико секунди одабцују новчанике, и то у контејнере или у сливнике, тако да се они по правилу не пронађу. Некад су били другачији на ту тему, па су остављали документа на видном месту, и грађани су им били захвални за то. Сада нема самилости. Све се баца одмах, па у бег у споредне улице, кажу у полицији.

М. Вујачић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести