Дневник открива: Шверцери “забораве'' да пријаве луксузну робу и девизе

НОВИ САД: Многи путници ''заборављају'' да су вредни поклони такође роба која подлеже истим прописима као и било која друга, због чега се мора пријавити при уласку или изласку из земље.
s
Фото: Uprava carine

Исто важи и за луксузне сатове, чије непријављивање на граници није редак случај, па су тако у протеклих месец дана осујећена три покушаја да се скупоцени сатови, чија се вредност процењује хиљадама евра, неопажено прокријумчаре.

Последњи у низу таквих случајева забележен је у суботу на прелазу Хоргош, када су цариници испод сувозачког седишта једног поршеа пронашли мушки ролекс вредан око 8.000 евра. Њега је покушао да прокријумчари 30-годишњи турски држављанин, који је на прелаз пристигао у суботу у вечерњим часовима, путујући са сувозачем из Немачке ка Турској у поршеу немачких регистарских ознака.

Фото: Uprava carina

Током детаљне контроле возила, цариници су испод сувозачког седишта наишли на оригиналну кутију скупоценог мушког сата марке ролекс, у којој се налазио и рачун.

С феноменом кријумчарења луксузних сатова најчешће се, ипак, суочавају цариници на београдском аеродрому ''Никола Тесла'' који су у последње три године открили и запленили чак 47 скупоцених сатова укупне вредности преко 1,1 милион евра. Тако је 30. октобра 2020. године на руци 28-годишњег српског држављанина који је допутовао из САД откривен сат ''брајтлинг навитајмер'' вредан око 5.000 долара.

Фото: Uprava carine

Иако је тврдио да нема ништа да пријави, цариници су у његовој ручној торби пронашли гаранцију за сат који је носио на руци.

Нешто слично догодило се на аеродрому 28. октобра 2020. године, када је летом из Истанбула пристигао путник који је на руци носио ролекс купљен у Црној Гори.  Наиме, путник је истог дана, на излазу из Црне Горе оверио документа за повраћај пореза на сат вредан готово 11 хиљада евра и отпутовао ка Истанбулу, где се укрцао на лет за Београд.

Захваљујући размени информација с царином Црне Горе, било је могуће лоцирати кретање путника и спречити покушај избегавања плаћања дажбина.

Ако је судити по учесталости откривања, али и према укупној вредности од преко шест милиона заплењених евра од почетка године, чиме је одавно премашен прошлогодишњи резултат, намеће се закључак да је кријумчарење девиза у сталном порасту.

Тако су цариници и током протеклог викенда на прелазу Хоргош, у сарадњи са полицијом, осујетили два таква покушаја и запленили готово 100.000 евра.

Један од прекршаја откривен је 22. новембра 2020. године, када је за детаљан преглед на улазу у земљу издвојен bmw X6 немачке регистрације. Возач и сувозач, обојица држављани Републике Србије, рекли су да са собом носе лични пртљаг и дозвољени износ девиза.


У џеповима златне полуге

Цариници су на прелазу Градина, у сарадњи са полицијом, спречили покушај кријумчарења три златне полуге укупне тежине 300 грама. 

Фото: Uprava carine

Случај је откривен када је на излазу из земље на ред за контролу пристигао аутомобил „тојота рав“ шведских регистарских ознака. Током детаљне контроле, у џепу јакне коју је 30-годишњи возач аутомобила имао на себи пронађене су три златне полуге најфиније чистоће укупне тежине 300 грама.

Вредност откривеног злата процењена је на готово два милиона динара, што прелази трећину вредности возила, тако да је задржан и аутомобил, чиме се вредност овог прекршаја увећава на преко шест милиона динара.


Испоставило се да нису рекли истину, јер су и један и други код себе имали много више од прописаних 10.000 евра.

У торбици 40-годишњег возача из Новог Пазара било је 51.300 евра, док је код његовог сапутника пронађено 51.785 евра.

Након што им је враћен дозвољени износ уз потврду о девизном прекршају задржано је нешто више од 83.000 евра.

Сличан случај на овом прелазу десио се и 20. новембра 2020. када су у покушају илегалног преноса новца преко границе осујећена двојица турских држављана. Они су аудијем немачке регистрације путовали ка својој земљи, рекавши приликом сусрета са цариницима да поред личног пртљага имају и по 10.000 евра.

То је наравно био само део онога што су заправо имали, јер је приликом детаљног прегледа у торбици возача најпре пронађен пријављени износ. Потом је у његовој јакни пронађено још 7.700 евра, док је 4.000 евра било сакривено у доњем вешу који је имао на себи.

Сувозач је у новчанику имао 11.000 евра, а џепу панталона још око 2.000 евра.

Путницима је враћен дозвољени износ, а о преосталом износу од укупно пронађених 34.600 евра одлучиваће надлежни суд.   

Д. Николић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести