Форензичари: ДНК остаје неограничено, проблем мешани трагови

БЕОГРАД: ДНК повређених у неком кривичном делу остаје неограничено на предметима којима је то дело извршено, али утврђивање коме припада може бити неприцизно уколико је помешано више ДНК, појаснили су форензичари говорећи о наводима да су у индустријској машини за млевење меса коју је користила криминална група Вељка Беливука пронађени људски трагови.
policija stop traka, Tanjug
Фото: Танјуг/видео

Форензичар Оливер Стојковић каже да билошки материјал сваке особе, поготово повређене у неком кривичном делу, може бити сачуван и хиљадама година ако су услови средине адекватни за чување, а подрумске просторије нису лоше за то.

"Подрумске просторије су добри услови за чување било ког биолошког материјала, па и људског", рекао је Стојковић за ТВ К1.

Форензички генетичар Душан Кецкаровић појашњава да у машини могу бити и животињски трагови јер је то индустријска машина за млевења меса те да је потребно пронаћи и издвојити хумане, односно људске трагове.

"Нашли сте траг ткива, снимили, изоловали ДНК, добили генетички профил, хумани материјал, па сте га упоређивали. У том смислу имате процедуру", додаје.

Према његовим речима, ако се пронађу трагови крви, потребно је прво доказати да су то трагови крви, па радити ДНК анализу и добити резултате, међутим уколико постоје мешано трагови, онда је теже са сигурношћу утврдити коме ДНК припада.

"Тешко је изнад четири особе да добијете статистику којом са сигирношћу можете да потврдите да је то нечији траг. У мешаном трагу имате проблем, морате да докажете чија је та крв", казао је Кецкаровић.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести