Још осам Шарићевих сарадника у бекству

Црногорски држављанин Дејан Шекуларац, обухваћен  истрагом  покренутум 2009. године против више од 20 осумњичених за наводну повезаност с кријумчарењем дроге из Јужне Америке у Европу, као припадници групе  Дарка Шарића, саслушан је јуче пред судијом за претходни поступак Специјалног суда у Београду, након што се у четвртак, на сурчинском аеродрому, после осам година бекства, предао српској полицији.
saric, fonet
Фото: FoNet

Шекуларац, против кога истрага још није завршена, ухапшен је  прекјуче на аеродрому, одмах након што је изашао из авиона  пристиглог из Подгорице. Истрага је сада активирана, а била је у прекиду од фебруара 2010, када је црногорско правосуђе одлучило да Шекуларца и у истом процесу осумњиченог Горана Соковића,у то време ухапшене у Црној Гори по српској потерници, не изручи, а с образложењем да је београдски Специјални суд одбио да достави доказе против њих двојице. Пошто су пуштени из притвора у Црној Гори, обојици се изгубио сваки траг, а и даље је у бекству Соковић, кога српски истражни органи означавају као једног од организатора,  уз Дарка Шарића и Жељка Вујановића.

Након што је судија за претходни поступак Специјалног суда јуче саслушао Шекуларца, ради доношења одлуке о притвору, одлучено је да му на снази

Након што су се прошле семице после готово шест година скривања Специјалном суду у Београду предала још двојица сарадника Дарка Шарића, у бекству је остало још њих осам, од укупно 25 оптужених за шверц кокаина из Латинске Америке у Западну Европу на челу са Шарићем. Неки од њих су већ осам година у бекству од 2009. године, док су неки краће у зависности када је против њих покретан кривични поступак, али им се свима суди у одсуству по јединственој оптужници и против свих су на снази интерполове потернице.

Горан Соковић у бекству је од 2009. године, када је и покренута прва акција хапшење ове групе у Београду и Уругвају запленом око 2,1 тоне кокаина. Он се терети као суорганизатор ове групе уз Шарића.

У бекству су и Марко Пандрц, Ненад Новаковић, Бошко Недић, Милан Миловац, Родољуб Радуловић познатији као Миша банана, Марко Рачић и Владимир Рачић.

Пред судом је тренутно 17 оптужених од којих су поред Шарића у притвору још двојица оптужених који су предали прошле седмице - Небојша Сретеновић и Петар Обрадовић, док се остали бране са слободе.

Тројица оптужених су сведоци сарадници које чува полиција - Радан Адамовић, Небојша Јоксовић и Драшко Вуковић.


Деветорица признала кривицу

У овом случају њих деветорица су раније признала кривицу и закључила споразуме са тужилаштвом за органзовани криминал према којима су осуђени на затворске казне и одузимање имовине проистекле из трговине дрогом. То су Драган Лабудовић, Борис Лабан, Миодраг Александар, Мирко Миодраговић, Милош Пандрц, Никола Павловић, Дејан Ракић, Марко Воротовић и Милош Крповић.


Са слободе се бране Жељко Вујановић, Дарко Тошић, Милош Цајић, Борислав Туњић, Никола Димитријевић, Живко Сибински, Бобан Стоиљковић, Марко Дабовић, Михаило Ђоковић, Милош Николић и Мирко Кнежевић. Неки од њих су положили јемства, док је другима притвор укинут без тога.

Шарићу, међутим, суд не одобрава одбрану са слободе, јер је и сам био у бекству четири године до предаје у марту 2014. године.

Петар Обрадовић и Небојша Сретеновић, оптужени да су као припадници групе Дарка Шарића трговали наркотицима, а који су се прошле недеље предали након пет година бекства, одбацили су све наводе оптужнице. Осим тврдње да нису криви, тражили су од бећа да се одложи главни претрес како би могли да припреме одбрану.

Тако да ће суђење Шарићевој групи бити 30. новембра, када се очекује да своје одбране изнесу новопридошли Сретеновић и Обрадовић.

Подсећамо, Шарићевој групи се понавља суђење по јединственој оптужници спојеној од ранијих шест оптужница, којом се терете за шверц више од  5,7 тона кокаина из Уругваја, Бразила и Аргентине у западну Европу током 2008. и 2009. године.

Прву првостепену пресуду, којом је Шарић био осуђен на 20 година затвора, а остали на вишегодишње затворске казне, укинуо је Апелациони суд прошле године и наложио понављање суђења. На почетку поновљеног суђења Шарић и сви остали су негирали дела за која се терете, док је тужилаштво остало при својим оптужбама и предложеним доказима.

Бојан Станојковић, Дарко Газдић и Александра Машић су правоснажно ослобођени оптужби у том процесу, јер је Апелациони суд у односу на њиих потврдио првостепену пресуду.

Шарић се предао српским властима 18. марта 2014. године од када се налази у притвору. Пре тога је од почетка поступка у октобру 2009. године, био у бекству.

Према оптужници, чланови Шарићеве организоване криминалне групе међусобно су комуницирали преко СМС порука и шифрованих телефонских бројева, мада су им полиција и домаће и стране тајне службе ушле у траг, па је прво хапшење ове групе уследило у Уругвају 15. октобра 2009. године и истовремено у Србији у акцији „Балкански ратник”.

У Специјалном суду у Београду Шарићу се у посебном поступку суди због оптужби за прање пара у Србији убацивањем новца стеченог кријумчарењем кокаина у легалне токове. Шарић и још 17 окривљених у том процесу терете се за прање око 22 милиона евра.   

Ј. Јаковљевић

Д. Николић

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести