Кривичне пријаве против 162 полицајца, половина због корупције

У 2020. години полицијски службеници Сектора унутрашње контроле МУП-а Србије поднели су укупно 146 кривичних пријава и три допуне кривичних пријава против 210 лица, од којих су 162 полицијски службеници и други запослени у Министарству (77,1 посто од укупног броја лица).
policija, tanjug
Фото: Tanjug/MUP, ilustracija

У току предузимања мера и радњи из своје надлежности, у зависности од конкретног случаја, остварена је сарадња са другим организационим јединицама Министарства, која је подразумевала размену оперативних података, а у одређеним случајевима и заједнички рад.

Три кривичне пријаве поднете су у сарадњи с другим организационим јединицама МУП-а (УКП, СБПОК, ОБПОК и ПУ у Сомбору), док је једна пријава поднета у сарадњи с Пореском управом у Нишу.

Кривичне пријаве су поднете против 210 лица (мера задржавања је одређена према 42 лица), због укупно извршених 273 кривичних дела, од којих је 157 са елементима корупције.

Ово се наводи у управо објављеном годишњем извештају Сектора унутрашње контроле МУП-а, у који је “Дневник” имао увид.

Наводи се да је СУК прошле године примио у рад 6.003 документа (писана обраћања, притужбе, службене белешке, информације и друга документа) у којима је указивано на различита незаконита и непрофесионална понашања полицијских службеника и других запослених у министарству.

Међу пријављенима највише је полицајаца опште надлежности (69), а затим оних из саобраћајне (36) и граничне полиције (21)

У истом периоду, окончан је рад на провери навода из 5.897 предмета. Од наведеног броја, Сектор је непосредно проверавао наводе из 3.358 предмета, док је 2.539 предмета прослеђено на даљу надлежност другим организационим јединицама у складу са одредбама Закона о полицији и Правилником о начину поступања у току притужбеног поступка

- Поред поднетих кривичних пријава, Сектор је надлежним тужилаштвима достављао извештаје, ради упознавања и доношења јавнотужилачких одлука. Након тога, укупно је достављено 55 извештаја - предочава се у извештају.

Од укупног броја поднетих кривичних пријава (146), њих 144 и две допуне кривичних пријава су поднете против 162 полицијска службеника и других запослених у министарству због постојања основа сумње да су извршили 220 кривичних дела, од којих је 130 или око 59,1 посто с елементима корупције.

Појединим кривичним пријавама обухваћено је више лица која су извршила више кривичних дела. У пракси се, такође, дешава да након реализације обимне оперативне обраде буде поднета само једна кривична пријава за више кривичних дела. У овим случајевима кривично дело је конзумирано са више радњи извршења кривичних дела као појединачних догађаја и у случају да не постоји организованост криминалне групе, наведене радње извршења би биле самостална кривична дела.

Међу пријављеним полицијским службеницима у 2020. години, највише је полицијских службеника полиције опште надлежности (69), а затим припадника саобраћајне (36) и граничне полиције (21).


На тапету и 27 руководилаца

Сектор је прошле године поднео кривичне пријаве и против 27 руководилаца у Министарству унутрашњих послова.

Пријаве су поднете против три начелника (УГП МУП-а, ОКП ПУ у Јагодини и ОП ПУ у Зајечару), затим против четворице шефова Одсека и то тројице у Београду и једног у Јагодини, Београду, двојице помоћника шефа смене (ДС СГП Шпиљани и РЦГП према Републици Румунији).

Пријаве су поднете и против три командира (у Прешеву, Бујићу и Бујановцу), четири заменика командира и то у Смедереву, Новом Пазару,  Сомбору, Прешеви и Врању, два помоћника командира (у Медвеђи и Обреновцу); као и против две вође смене, пет вођа сектора, руководиоца Групе за сузбијање криминала у ПС Прешево ПУ у Врању и вође тима борбеног возила у Жандармерији.


Од укупног броја пријављених кривичних дела с елементима корупције (157), полицијски службеници и други запослени у Министарству су извршили 130 кривичних дела (82,8 посто), док су грађани извршили 27 кривичних дела.

Поред полицијских службеника и других запослених у министарству, кривичним пријавама су обухваћени и грађани као извршиоци коруптивних кривичних дела. У конкретним истрагама, међу пријављеним грађанима било је и припадника Војске Србије и здравствених радника, који су били саизвршиоци у извршењу кривичних дела, на основу чега је Сектор, у таквим случајевима, по налогу тужиоца, подносио кривичне пријаве и против њих.

Борба против корупције представља један од стратешких задатака сектора, у складу с документом под називом „Анализа ризика у истраживању и процесуирању корупције“, израђеним у оквиру пројекта Европске уније и Савета Европе „Јачање капацитета правосуђа и полиције (ПАЦС). С тим у вези, Сектор је у 2020. години највише кривичних пријава поднео за кривична дела злоупотреба службеног положаја (99 или 63,1 посто од укупног броја коруптивних кривичних дела).

Од укупног броја пријављених кривичних дела са елементима корупције, полицијски службеници и други запослени у Министарству су извршили 130 кривичних дела (82,8 посто), а грађани 27 кривичних дела.

Д. Николић

М. Бозокин

EUR/RSD 117.1420
Најновије вести