Марихуана балансира између лекова и наркоманије

Полиција је у Београду, у две одвојене акције, ухапсила пет особа због постојања основа сумње да су извршиле кривично дело неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога и запленила око два килограма уља канабиса и 300 грама марихуане.
Kanabis Foto:MUP Srbije
Фото: Канабис Фото:МУП Србије

У првој акцији, претресом једног ауто-сервиса на Видиковцу, пронађено је 300,56 грама марихуане. Ухапшени су В. Г. (44) Р. Г. (40) и Д. С.(39), саопштио је МУП.

У другој акцији, полиција је на Чукарици у аутомобилу марке „ауди“ на паркингу пронашла килограм уља канабиса и ухапсила Д. П.(47) и Л. П.(20), који су се налазили у аутомобилу. Претресом стана осумњичених полиција је пронашла још 950 грама уља од канабиса.Осумњичени из обе акције, уз кривичне пријаве, приведени су Вишем јавном тужилаштву у Београду.

У Србији се већ дуже време води полемика о употреби канабиса. Иницијатива различитих удружења за легализацију канабиса у медицинске сврхе још увек није наишла на одобравање Министарства здравља које је и даље става, рекли би, да уљу канабиса није место међу лековима. Та удружења покушавају да се изборе с легализацијом марихуане јер би тиме, како кажу, били умањени болови и тескоба тешко оболелих. Међутим, званични став је још да ова психоактивна супстанца ипак не треба да буде на списку дозвољених лекова.

Пре пар година Министарство здравља формирало је Посебну радну групу која је на основу расположивих чињеница и доказа донела одлуку о примени лекова на бази канабиса. Комисија за психоактивне супстанце је тада донела закључак да уље канабиса које траже поједина удружења не треба легализовати, имајући у виду чињеницу да нису дефинисани стандарди за њихов састав и производњу. За сада су, према Закону о психоактивним контролисаним супстанцама, одобрена три лека на бази канабиса, али не и уље канабиса.


Легализација у Бугарској, Хрватској, САД...

У Бугарској је, нас пример, канабис легално засадити, док је македонски парламент усвојио закон којим је одобрена продаја лекова на бази марихуане и уља од канабиса.И у Хрватској оболели грађани могу да користе индијску конопљу у медицинске сврхе.У Америци, на пример, постоји здравствена картица на којој пише да онај који је користи има право да купи канабисово уље до одређене грамаже у апотеци. Све то треба држава да надгледа, као што и сада има улогу да врши контролу и других производа.


Летос је Скупштини Србије поднет предлог два закона, којима би се одобрило тешко оболелим људима да користе уља од канабиса у медицинске сврхе и да због тога не буду кажњени. Један део измене закона, који је предложен, управо би изменио то да куповина више не буде кривично дело, у складу с прописима ко сме да користи и производи и онда би продаја канабисовог уља била слободна на тржишту.

Према речима предлагача људи који иначе купују канабисово уље на црном тржишту, које је због тога јако скупо, могли би да га купују мирне савести, да не мисле да чине кривично дели, цена би вероватно пала када би се то ставило у легалне токове. С друге стране, људи којима то помаже имали би подношљивију свакодневицу, барем да не трпе велике, свакодневне болове, услед болести, већ да живе квалитетнији живот.

Канабис је признат у више од 13 земаља за лечење и један је од најјефтинијих природних лекова који се показао ефикаснији од других, признатих лекова, а према незваничним подацима, у Србији се канабисовим уљем илегално лечи више хиљада оболелих.

Д. Николић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести