НОВА ПРЕВАРА НА ВАЈБЕРУ Срећни добитник постаје губитник

Ових дана на бројеве телефона појединих корисника апликације Вајбер стижу поруке с броја из иностранства (+79183301602), у којима „срећног добитника” обавештавају да је баш он освојио интернационални Вајбер наградни фонд.
viber
Фото: Printscreen

Наиме, у поруци се наводи да је награда новчана и износи 500.000 америчких долара, а да би новац примио, „срећни добитник” мора послати мејл да би добио додатне информације. У том мејлу треба оставити податке и имејл-адресу, што указује на још једну злоупотребу и превару.

Такав вид порука углавном има за циљ крађу личних података и начин је преузимања контроле над електронском поштом жртве.

То није ни први, ни једини случај превара путем апликације Вајбер. Подсетимо на лажну наградну игру велике америчке телекомуникационе компаније АТ&Т, која је, наводно, поклањала ни мање ни више, него 400.000 долара уколико се јавите, попуните упитник, оставите своје податке путем којих могу да ступе у контакт с вама.

Како је тада компанија „Вајбер” саопштила, сваки пут када се добије порука од непознатог пошиљаоца, који није у листи контаката, изнад те поруке се приказује и љубичасти мени с упозорењем на то да је пошиљалац непознат и опцијама за даљи наставак комуникације. У њему се може изабрати опција „пријави” (репорт) и на тај начин упозорити Вајбер систем за заштиту да је пошиљалац злонамеран. Након само неколико корисничких пријава, „Вајбер” ће пошиљаоца аутоматски блокирати и прекинути злонамеран низ, саопштили су тада у компанији „Вајбер”.

Стручњаци истичу да на поруке које наводно стижу од „Вајбера” треба нарочито обратити пажњу. Та апликација корисницима не шаље мејлове, уколико нису контактирали њихов систем подршке и уколико нису тражили да им стижу обавештења.


Читалац „Дневника” насео на превару

Прошле године је на Вајбер једном Новосађанину стигла порука да ће му налог бити суспендован уколико не ажурира апликацију.

„Ваш налог је суспендован! Ако одмах не ажурирате, сви ваши контакти, поруке и фотографије ће бити изгубљени! Имате 00.44.525 секунди да ажурирате свој Вајбер налог”, гласи порука коју је добио Б. М.

Реч је о класичној превари јер уколико кликнете на опцију „ажурирање”, пар секунди касније пристижу поруке о пријави на различите сајтове, а само тренутак непажње био је довољан да Б. М. свој месечни рачун оптерети још 610 динара. Када је схватио да нешто није у реду и тражио одјаву, било је касно. Б. М. је тада пожелео да своје искуство подели с читаоцима „Дневника” да би били мало опрезнији.


Такође, „Вибер” никада не шаље поруке у којима тражи да их проследите другима, нити ће тражити да отворите линк за било који сајт који није њњњ.вибер.цом. Због тога не би требало да кликнете на било који линк који нека друга страна тврди да је послат од „Вајбера” или у договору с „Вајбером”, а преко адресе која није та, указују стручњаци.  

Колико год предано инжењери радили на могућностима заштите, још увек постоје пропусти које кориснике могу скупо коштати. Тако с времена на време појединим корисницима „Вајбера” с позивних бројева „егзотичних“ земаља стижу поруке са специјалним понудама разних брендова. Такође, корисницима те апликације понекад може стићи информација о пропуштеном позиву такође из далеких земаља.

Стручњаци напомињу да се, у циљу заштите приватних података који се чувају на уређају, једноставно не одговара на такве позиве и поруке. Саветује се и да се, ако се не препознаје број или особа која је послала поруку, блокира.

Ипак, упркос могућностима преваре које су мање-више проблем великог броја сличних апликација, по свему судећи, „Вајбер” ће још дуго бити популаран и широко распрострањен.

Д. Николић

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести