Новосађани незаконито држали чишке, заштићену врсту птице

У две одвојене акције током децембра у Новом Саду, Покрајинска инспекција за заштиту животне средине, уз помоћ стручног лица Покрајинског завода за заштиту природе, одузела је укупно три јединке строго заштићене врсте птице чишка (Carduelis spinus), које су биле у поседу једног физичког, односно једног правног лица.
Čiška, zaštićena vrsta ptice  Foto: Pokrajinski zavod za zaštitu prirode
Фото: Чишка, заштићена врста птице  Фото: Покрајински завод за заштиту природе

Прице су, уз мишљење Покрајинског завода за заштиту природе, а ради њихове заштите, пуштене у природу, на местуу на коме имају обилне изворе природне хране. Све три јединке служиле су као кућни љубимци, а њихови власници нису имали потврду о томе да су се оне излегле и биле отхрањене у заточеништву, што је једина законом предвиђена могућност за држање строго заштићених животиња у оваквим условима. Искази особа које су их држале, о томе да су их добили од других лица, потврђују да постоји велики број лица која у природи хватају дивље животиње, а онда покушавају да их држе у кавезима.

По речима Марка Туцакова, орнитолога у Покрајинском заводу за заштиту природе, реч је о наставку недозвољених хватања птица и њиховог задржавања у заробљеништву.

 “Није дозвољено хватати дивље птице и заробљавати их. Оне нису и не могу да буду кућни љубимци”, каже Туцаков. Он напомиње да је држање дивљих птица у урбаним срединама посебно симптоматично и доста често, исто као и њихова продаја за ситне новце и трампа.

 Оне су учестале посебно у зимском периоду, када се организују бројне берзе ситних животиња. Цена за природу је, међутим доста висока, те стручњаци из Покрајинског завода за заштиту природе позивају грађане да им пријављују свако држање дивљих животиња у и око приватних објеката, да би се проверило да ли је законито.

“У ова два случаја”, додаје Туцаков, “против држаоца строго заштићених животиња биће поднесене одговарајуће пријаве правосудним органима. 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести