Пресуда Бубалу и окривљенима за случај „Лука Београд“ - 10. јануара

У Специјалном суду у Београду јуче је окончано поновљено суђење у случају бившег министра привреде Предрага Бубала и још седморо оптужених за незаконитости 2005. године приликом продаје државног пакета акција у „Луци Београд” најбољем понуђачу, фирми „Ворлдфин” из Луксембурга, у власништву бизнисмена  Милана Бека.
1
Фото: Предраг Бубало

Објављивање пресуде заказано је за 10. јануар.

У завршној речи, изнетој претходних дана, одбрана је тврдила, уосталом као и током целог процеса, да су наводи оптужнице „неосновани” и „без доказа” и затражила је да сви окривљени буду ослобођени оптужби, као и у првом поступку, пре две године. 

Тужилаштво је у завршној речи оценило да су „изведени докази за  оптужбе”, и предложило је суду да све окривљене осуди на казне у складу са законом.  

Бивши министар Бубало, коме оптужба на терет ставља кривично дело злоупотребе службеног положаја, нагласио је да сматра да је реч о „политички мотивисаном поступку којим је власт желела да покаже да се бори против корупције”.  

Недоказност оптужби потенцирали су и остали оптужени, некадашњи службеници Агенције за приватизацију, тадашњи директор Миодраг Ђорђевић, извршни директор Горан Мрђа, директор Центра за тржиште капитала Алексеј Мисаиловић, директор Акцијског фонда Александар Грачанац и директорка Сектора за анализу и организацију продаје у Акцијском фонду Јасмина Драгутиновић.

Истоветно је и мишљење одбране Мирославе Дробац и Душана Косовца, бивших директора „Луке”, осумњичених за кривично дело злоупотребе положаја одговорног лица.

– Сви трпимо огроман емотивни и душевни бол – рекао је Горан Мрђа, и истакао да „Тужилаштво није пружило ниједан доказ за своје наводе”.   

Оптужба је изнела сумње да је компанији „Ворлдфин” наводним незаконитостима „омогућено да државни пакет акција купи испод њихове тржишне вредности”.    

У оптужници се наводи да је приликом продаје акција критеријум минималне цене код понуде за преузимање била њихова књиговодствена вредност из 1998. године, а да би по новој процени, која се радила у време поступка приватизације, цена по акцији  била 1.072 динара, те да је државном буyету „причињена штета око 14 милиона евра”. 

Оптужба сумњичи Бубала да је „пропустио да наложи стручним службама Министарства привреде да спроведу надзор над радом Агенције за приватизацију и Акцијског фонда и преиспитају њихове одлуке и налог за продају акција”.  

Тезом оптужбе приписује се осталим окривљенима да су „пропустили да анализирају понуђену цену за куповину акција, као и вредност акција ’Луке Београд’”, те да су, и поред обавештења да је у току нова процена вредности имовине и да се очекује знатно већа вредност капитала, 27. септембра 2005. године Ђорђевић, Мрђа и Мисаиловић донели одлуку о методу продаје акција „Луке” прихватањем понуде компаније „Ворлдфин” из Луксембурга, а Грачанцу и Јасмини Драгутиновић – да су 30. септембра 2005. године издали налог за продају свих акција из државног пакета акција. 

Од самог почетка процеса сви окривљени категорички одбацују оптужбе. Током поступка изведени су бројни докази, а сведочио је бизнисмен Милан Беко, који је, између осталог, рекао да је „преузимање ’Луке Београд’ његова најгора пословна и лична одлука, да је веома лоше преценио приносну способност и развојни потенцијал ’Луке’, као и готово све у вези с тим предузећем, те би, да је знао колико ће спорова проистећи око земљишта и других правних перипетија, платио да у то не улази”.  

После првог суђења, Специјални суд је у децембру 2017. године донео ослобађајућу пресуду, коју је Апелациони суд у Београду укинуо и наложио понављање суђења.

Ј. Јаковљевић

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести