Протест испред суда због пресуде полицајцу Милошу Грандићу

Пријатељи, родбина и озвестан број колега полицајца Милоша Грандића (34) протестовали су јуче испред новосадске Палате правде да би исказали незадовољство због пресуде донете у петак, 15. јуна, по којој је Грандић осуђен неправоснажно у Вишем суду на три године затвора зато што је ван дужности покушао да убије суграђанина Дејана М. након саобраћајног инцидента у Даничићевој улици 19. јануара 2014. године.

Казна му је изречена с посебним ублажавањем јер је утврђено да је то учинио у прекорачењу нужне одбране и у афекту.

Образлажући пресуду, судија Раде Калајyија је рекао да је Грандић имао право да се брани јер га је Дејан М. напао и ударио металном телескопском палицом и повредио, али да је, као полицајац, напад могао спречити и на други начин, да га савлада или да испали хитац у ваздух.

Ипак, организатор протеста и члан Председништва Српске деснице Михајло Јањић је рекао окупљенима да је 15. јуна полицајац Милош Грандић осуђен на три године затвора зато што је бранио свој живот, живот својих колега, као и животе грађана Републике Србије.

Јањић сматра да је судија Раде Калајyија 15. јуна пресудио свим страдалим полицајцима и да на својој савести и на својој души носи сваког пребијеног и сваког страдалог полицајца на улици.

Виши суд у Новом Саду је најоштрије осудио такво реаговање на првостепену пресуду коју је донео судија Раде Калајyија, у предмету против окривљеног Милоша Грандића, јер такве изјаве представљају директан напад на поступајућег судију, који је одлуку донео у првом степену, као и на судије који ће одлучивати по жалби.

„У питању је неправноснажна одлука, против које странке имају права да поднесу жалбу у којој могу изнети сваку евентуалну сумњу у правилност и законитост поступка и донете одлуке, као и сваку евентуалну сумњу у непристрасност поступајућег судије, што је једини законски пут за коментарисање и оспоравање судских одлука, о чему ће коначну одлуку донети више судске истанце Републике Србије”, наводе у Вишем суду у Новом Саду, и додају да је свако друго коментарисање неправноснажног судског поступка и донетих одлука, мимо законом прописаних правних средстава, представља угрожавање независности правосуђа, а код грађана ствара неповерење у рад судија и суда, што је све забрањено понашање, будући да најважнији прописи Републике Србије прописују да судија јесте независан у поступању и у доношењу одлука и да не може бити позван на одговорност за изражено мишљење или гласање приликом доношења одлуке.

Д. Н.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести