Пуковник признао кривицу, одузет му пасош

Пуковник В. С. који је у Војсци Србије радио као логистичар, јуче је на саслушању у Првом основном тужилаштву у Београду признао кривична дела за која се терети, због чега Тужилаштво није тражило од суда да му се одреди притвор, сазнаје Танјуг.
Prvo-osnovno-javno-tuzilastvo
Фото: Youtube Printscreen

Он је након саслушања пуштен да се брани са слободе, али му је одлуком суда одузет пасош.

Тужилаштво и суд су закључили да нема разлога за притвор јер не може поновити кривично дело пошто је суспендован, а не може ни утицати на сведоке јер је признање доказ више правне снаге од сведочења.

Осумњичени пуковник је јуче ујуру саслушан у Тужилаштву поводом сумњи да је извршио кривична дела злоупотребе службеног положаја и трговине утицајем.

В. С. је ухапшен након вишемесечне акције Војне полиције, Војнобезбедносне агенције Министарства одбране и Министарства унутрашњих послова, током које је саслушано више лица због основане сумње да су извршила кривична дела трговине утицајем и злоупотребе службеног положаја, саопштено је у четвртак из Министарства одбране.

Акција је извршена по налозима надлежних тужилаштва у Београду и Новом Саду.

Лисице пуковнику су, како се незванично сазнаје, прекјуче стављене јер с сумњичи да је у више наврата покушао да утиче на припадника Војске запосленог у Центру за обавештавање Министарства унутрашњих послова у Новом Саду у поступку јавних набавки. Такође се незванично сазнаје да је припадник поменутог центра један од саслушаних у том предмету и у предстојећем процесу највероватније ће имати статус сведока.

Иначе, трговина утицајем је кривично дело које је уведено 2009. године. Оно је заменило раније кривично дело противзаконитог посредовања, а има и сличности с примањем и давањем мита.

Трговина утицајем спада у кривична дела корупције, а често се описује и као „криминал белог оковратника”

Кривични законик прописао је четири основна облика тог кривичног дела. Први облик трговине утицајем се састоји у захтевању или примању награде или друге користи за себе или другог, непосредно или преко трећег лица, да се коришћењем свог службеног или друштвеног положаја или стварног или претпостављеног утицаја, посредује да се изврши или не изврши нека службена радња.

Радња извршења је захтевање или примање награде или какве друге користи, што је могуће, како за себе тако и за другог, а може се учинити било непосредно, било посредством трећег лица. Захтевање или примање награде или какве друге користи се чини у циљу посредовања да се изврши или не изврши нека службена радња.

Други облик кривичног дела трговине утицајем постоји када се другом лицу непосредно или преко трећег лица обећа, понуди или да награда или каква друга корист, да коришћењем свог службеног или друштвеног положаја или стварног или претпостављеног утицаја, посредује да се изврши или не изврши нека службена радња. Трећи облик кривичног дела трговине утицајем је најтежи и он постоји када учинилац, користећи свој службени или друштвени положај, стварни или претпостављени утицај, посредује да се изврши службена радња која се не би смела извршити или да се не изврши службена радња која би се морала извршити.

Одређен је и посебан тежи облик трговине утицајем, који постоји када се за посредовање захтева или прими награда или нека друга корист. За тај најтежи облик трговине утицајем прописана је казна затвора од две до десет година.

Трговина утицајем спада у кривична дела корупције, а често се описује и као „криминал белог оковратника”. Извршиоци могу бити људи на високим положајима, који имају власт и утицај, тајкуни, директори...

По расположивим подацима, до сада је по том кривичном делу  поднет мали број кривичних пријава. Потребно је, наиме, доказати да је у радњама осумњиченог постојао процес у којем је он користио своју функцију, службени положај да би за награду или неку другу корист посредовао у томе да се изврши или не изврши нека службена радња.

Запрећена казна за то кривично дело је од шест месеци до пет година затвора, а у тежим облицима и до десет година робије.  

С. Х. Д.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести