Сарадник Зрењанинца Зорана Јакшића пао с кокаином у Перуу

НОВИ САД: Један од оних који се сматрају вођом клана „Америка” Зоран Јакшић ових дана је поново дошао у жижу јавности након што је полиција у Перуу запленила тону и по кокаина и ухапсила чланове криминалне групе, међу којима је један од најважнијих држављанин Босне и Херцеговине Смаил Шикало.
1
Фото: Полиција Перуа

По писању јужноамеричких медија, Шикало је био повезан с групом „Америка”, на чијем челу су Срби, односно као вођа клана означен је Зоран Јакшић, пореклом из Зрењанина. План је био да пошиљка стигне морским путем до Европе, где би на улици њена вредност премашила 80 милиона долара.

Операција је почела у суботу одузимањем 472 килограма дроге пронађене у кући и хапшењем двојице Перуанаца. Акција је настављена и сутрадан, па је у недељу, када је била и највећа заплена.

У два кофера која су пронађена, било је 28 и 19 пакета кокаина, док је у орману у кући пронађена још тона. Током интервенција заплењен је и камион с 30 пакета кокаина и још два аутомобила.

Шикало је ухапшен с једним Перуанцем, а како се наводи, он се сматра важним делом слагалице због блиских веза са српским нарко-дилером Зораном Јакшићем који је осуђен у Лими у јануару 2017. године на 20 година затвора због шверца дроге. Суд у перуанској престоници утврдио је да су докази које је Тужилаштво предложило довољни да се Јакшићу изрекне осуђујућа пресуда.

Подсетимо, главни доказ био је кокаин скривен у флашама за сок – 1,2 килограм, као и његове везе с другим криминалним организацијама, наводи се у саопштењу суда у Лими.

Јакшић је ухапшен у јулу 2016. године када је из јужноамеричке државе Еквадор ушао у Перу. Полиција те државе тада је саопштила да је Јакшић финансирао набавку кокаина и транспортовао га у Европу, а имао је јаке везе и у Сједињеним Америчким Државама и Мексику.


Човек са сто лица

Зоран Јакшић је границе прелазио користећи лажна документа. У тренутку хапшења у Перуу користио је документе на име Ленс Корона. Такође је био и Фредерик Корона Бацања, Стефан Хробар, Зоран Миљанић, Зоран Недовић, Никола Марјановић, Мигел Хорацио Петрович, Марио Мирко Томић, Бојан Јасик, Јован Поповић, Петар Станимировић, Зока Чад, па чак и Џон До, име које се у Америци користи за неидентификоване људе.

Користио је разне варијанте свог правог имена попут Зоран Јакшић Родојка, Зоран Јакшић, Зоран Јакшић Родоика, Зоран Михаиловић Јанић, Зоран Јанловић, Зоран Јаскић, па чак и Зорана Михаиловић или Зорана Недовић?! С тим именима он је путовао по Америци и Карибима, саопштила је полиција.


Велику причу о Јакшићу с фотографијама акције хапшења објавио је лист „Република”, који је навео да је осумњичени „Ел грандазо”, како га називају, једна од главних мета ДЕА, а у пословању је користио чак 46 лажних идентитета и десет различитих пасоша. Јакшић се у Перуу сумњичи за шверц кокаина, изнуде, отмице, али и да је руководио групом која је имала плаћене убице.

Јакшић је у Перу ушао с фалсификованим документима, а приликом хапшења није пружао отпор.

– У питању је организатор и финансијер криминалне групе која има везе са САД и Мексиком. Његово хапшење представља велики ударац трговини дрогом – изјавио је тада директор службе перуанске полиције за борбу против дроге Луис Пантоја Калво.

Иначе, Јакшићу то није било прво хапшење у Перуу. Због дроге је у тој земљи хапшен и 1998. године, када је осуђен на пет година затвора. Након тога, ухапшен је у Немачкој 2004. године, када је полиција код њега пронашла девет килограма дроге.

По захтеву Интерпола привођен је и у Мадриду, одакле је испоручен Аргентини, али је успео да побегне из тамошњег затвора.

Зрењанинца су, иначе, због трговине дрогама, људима и убистава тражиле и власти Италије, Аргентине и Грчке, Немачке, САД, Перуа, Босне и Херцеговине и Аустралије. За њим је било расписано 25 међународних захтева за хапшење.

По писању медија, Јакшић је један од шефова клана „Америка”, криминалне групе која се готово две деценије бави међународним шверцом дроге и убиствима. Клан је основан у Београду, а вође групе су се смењивале – први је био Војислав Раичевић, звани Воја Американац, који је нестао 1997. године. Њега је наследио Милета Миљанић, звани Мајк, чија је десна рука постао Зоран Јакшић.

Миљанић је у Италији осуђен на седам и по година затвора када га је тамошња полиција ухапсила јер је организовао транспорт кокаина из Уругваја у Венецију и продају десет килограма дроге једном албанском криминалцу. Он је побегао из затвора и отишао у Сједињене Америчке Државе, чије држављанство поседује. За то дело Зорану Јакшићу октобра прошле године Апелациони суд у Венецији наложио је ново суђење након што је укинуо првостепену пресуду по којој је пре пет година био осуђен на десет година затвора због шверца кокаина из Уругваја у Италију.

Подсетимо, Јакшић је пресудом италијанског суда осуђен због кријумчарења десет килограма кокаина из Уругваја у Венецију у априлу 2009. године, које је организовао с Милетом Миљанићем. У шверц су били укључени Миљанићев рођак Младен и извесни Браим Сирани. Како су тада пренели медији, италијанска полиција је групу разоткрила пратећи њихове телефонске разговоре. Утврђено је да кокаин стиже бродом, који је у Венецију упловио 6. априла 2009. године. Један морнар је добио задатак да га пренесе у хотел, где је и ухапшен, а затим осуђен. На саслушању је изјавио да га је за пренос дроге унајмио бродски кувар у Буенос Ајресу и да је за то добио 10.000 евра, као и да је дрогу требало да преда човеку који ће га позвати телефоном.

Први је 2010. године у Риму ухапшен Миљанић и осуђен на седам година затвора, док су Јакшић, Младен Миљанић и Сирани три године касније осуђени на по десет година затвора и новчану казну од 180.000 евра. Међутим, по незваничним сазнањима, пресуда тој тројици је укинута јер су оптужени у поступку били недоступни те им је суђено у одсуству, а досуђен им је и адвокат по службеној дужности.

По мишљењу Апелационог суда у Венецији, пошто није урађена ревносна потрага за оптуженима да би им оптужница била уручена, онемогућено им је да се адекватно бране, тако да им је првостепена пресуда поништена.

Н. С. Х.

EUR/RSD 117.1420
Најновије вести