Станови и куће на мети провалника

Новосадска полиција је прошле седмице ухапсила двојицу крадљиваца под сумњом  да су учинили кривично дело тешке крађе тако што су провалили у стан у Футошкој улици и однели телевизор, мобилни телефон и звучник, о чему смо писали.
Provala u kuću, stan Foto: Dnevnik.rs/ilustracija
Фото: Dnevnik.rs

Занимљиво је да је  обијени стан  у веома прометном делу улице ширег центра града и последњи у низу од десетак дворишних стамбених јединица, тако да је необично да су се лопови дрзнули да износе плен поред толиких комшијских врата.Оперативним радом, полиција је веома брзо расветлила ово кривично дело и ухапсила осумњичене, а украдене ствари су пронађене и враћене власнику. Оваквих догађаја на подручју јужне Бачке има мање у односу на прошлу и претпрошлу годину чак за петину.

Неретко грађани својим исувише опуштеним понашањем олакшавају крађе. До наглог смањења упада провалника у станове и куће Јужнобачког округа дошло је, између осталог, јер су многи изгредници из ове бранше смештени иза браве. За очекивати је да су провале чешће у летењем периоду зато што станари због великих врућина остављају отворена балконска врата и прозоре. Међутим, по речима новосадских инспектора, заблуда је да има више провала у време годишњих одмора.

У последње време појављују се случајеви где су извршиоци дела више женских особа различите старосне доби. Обично су уредног и неупадљивог изгледа, пристојно и лепо обучене
(извор из МУП-а)

Провале се најчешће дешавају у преподневним часовима док су људи на послу, обично радним данима од 8.30 до 11.30 сати, а крадљивци „оперишу“ у свим деловима Новог Сада. Неретко на мети провалника су то старије зграде на Лиманима, Грбавици и у центру.  Такође, приметно је да су куће су на мети провалника махом с првим сумраком, а пословне просторије у току ноћи, често између два и четири сата.

Пратећи податке о провалама, уочљиво је да није рекост да изгредници долазе из других градова, попут Београда, Шапца, Руме, Суботице, али и из комшијских држава. Неретко они обијају три стана дневно, па и више, а после обављеног посла враћају се одакле су и дошли.

„Провала је знатно мање него лане, поготово у односу на претпрошлу годину, а морам напоменути и да смо недавно расветлили серију обијања некретнина која су трајале више месеци“, каже искусан новосадски оперативац.“Тим поводом смо ухапили двојицу Новосађана који су се тиме бавили од марта до септембра. Они су стари око 40 година и повратници су у овим делима.“

 Он објашњава да најчешће у провалам учествују две или више особа, од којих једна чува стражу. Уобичајени систем рада је да звоне на интерфон и када им неко отвори улазе у зграду и циљају који је од многобројних станова празан. Уколико им неко ипак отвори врата изабраног стана за који су мислили да је без укућана, представе се да су из неке организације или једноставно траже неког с другачијим презименом, надајући се да ће им станар поверовати и рећи да су погрешили, да би они уз извињење отишли.

„У последње време појављују се случајеви где су извршиоци дела више женских особа различите старосне доби. Обично су уредног и неупадљивог изгледа, пристојно и лепо обучене“, објашњава наш извор из МУП -а.


Грађани да осигурају станове од провала 

Наш саговорник, и даље користи сваку прилику да апелује на грађане преко медија да, према својим могућностима, додатно осигурају стан од провала. Како каже, корисно је уградити додатну браву, прекрити розетом цилиндар браве који вири на спољној страни врата, ставити резе, рајбере на прозоре и терасна врата кућа, користити видео-надзор, а људи који имају уграђен аларм, ваљало би да га активирају. Такође, он наглашава, да не би требало олако пуштати непознате особе у зграду само зато што су позвониле и без објашњења тражиле да уђу у улаз.


Наш саговорник наглашава да провалницима погодују старија улазна врата у станове, с улошцима браве који вире споља у ходнику па их они француским кључем, без много муке, цимањем преломе и избаце из лежишта, а за то им треба два до три минута. Осим лома цилиндра, користе и класичне полуге завлачењем подесних алата на одговарајућем месту уз насилне потезе.

„У већини случајева из стана узимају само новац, злато и евентуално неки мали предмет који им је запао за око, односно оно што се може ставити у yеп или ташницу. Ако наиђу на  пиштољ или лаптоп и то узму. Занимљиво је да је већина оштећених суграђана новац сакривала у спаваћој соби, испод постељине или пешкира, под душеком или на ноћном сточићу у књизи, те не чуди то што крадљивци, чим уђу у стан или кућу, хрле у спаваћу собу“, наводи наш саговорник.

Често се дешава да полиција ради увиђаје у луксузним кућама које имају аларме, али их власници нису активирали, уз образложење да су заборавили или да их је мрзело да то ураде. У исто време, приметно је смањење провала у пословне просторије, пре свега јер се пословни људи све чешће одлучују на то да уграде алармне системе и видео-надзоре па на тај начин одвраћају потенцијалне крадљивце.       

М. Вујачић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести