Стефановић: Од 1. јуна полиција донела 2.626 хитних мера

БЕОГРАД: Од почетка примене Закона о спречавању насиља у породици полиција је донела 2.626 хитних мера, а у 56 случајева дошло је до прекршаја и починиоци су осуђени на 60 дана затвора, изјавио је данас министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.
Nebojsa Stefanovic
Фото: Tanjug

Он је прецизирао да је полиција донела 910 мера удаљења насилника из стана и 1.716 мера којима је забрањено да контактирају или да прилазе жртви.

Реч је о полицијским мерама, до 48 сати, док су судови изрекли више од 1.300 поменуитих хитних мера, у трајању до 30 дана.

Стефановић је навео и да у последњих седам дана полиција извршила 1.918 обилазака центара за социјални рад у свим градовима и општинама, док су се центри у 37 случајева обратили полицији да њени службеници буду присутни у просторијама центра приликом поступања службеника социјалних радника.

"Учинићемо све што можемо, али без озбиљног ангажовања друштва и без превенције не можемо се изборити са насиљем", казао је Стефановић.

Он је навео и да статистички број жртава насиља у породици у последњих 20 година мало варира, што значи да мора системски да се приступи том проблему.

"Уверен сам да нови закон даје инструменте да се промени такво стање уз превенцију", додао је Стефановић.

Истражују се нереди на дан полагања заклетве

Стефановић је рекао да су полицији позната лица за која се сумња да су правила нереде на дан полагања заклетве председника Србије Александра Вучића, те да се против тих седам лица води предистражни поступак у сарадњи са Тужилаштвом.

Након што Тужилаштво добије све неопходне податке и обавештења, оно ће дати дозволу да се са њиховим именима изађе у јавност, рекао је Стефановић, одговарајући на питање да ли су та лица процесуирана.

Стефановић је прецизирао да су та лица "и те како" позната полицији, да су идентификована, али да у складу са законом, док траје предистражни поступак, док се прикупљају докази и саслушавају сведоци, о томе се неће јавно говорити.

"То је у складу са законом, а све друго би било обавештавање тих људи да се против њих води поступак", рекао је министар, наводећи да би тако могла да се угрози истрага.

Он је додао да ће се видети да ли ће Тужилаштво ставити још неке захтеве за прикупљање обавештења.

Упитан да ли су неки од тих лица били редари Српске напредне странке, Стефановић је рекао да је можда неко од њих био, али да он то не зна.

Нису суштина оставке, већ наћи системско решење 

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић каже да није решење за проблем насиља у породици оставка министара или других, већ је суштина у томе да се нађе системско решење за тај проблем и да се ради још више да систем функционише боље, а људи осећају боље заштићени.

Стефановић је, на конференцији са министарима Нелом Кубуровић и Зораном Ђорђевићем, а одговарајући на питање новинара да ли је ико од министара размишљао о оставци, рекао да како год да одговори "увек ће се направити да сте криви".

"Ако кажете да сте размишљали питаће што нисте, ако кажзете да нисте размишљали... Просто, требало би сваки министар сваког дана да подноси оставке, у свакој земљи због пропуста у системима у којима раде, кад неки људи у тим системима направе пропуст", рекао је Стефановић.

Како каже, у министарству које води, ради 43.000 људи, па би он вероватно сваког трећег дана требало да поднесе оставку.Међутим, како је назначио, не ради се о томе, већ је суштина да се нађе системско решење за проблем насиља.

"Није спорно, ја сам први који није рођен у фотељи и не занимама ме да будем овде до пензије. Ради се о томе да покушавамо да нађемо системско решење", рекао је Стефановић.

Он је упитао и да ли су министри 2009, 2011, 2012. године, када је била убијена 71 жртва, размишљали о оставци или је требало да предузму нешто да до тога не дође и да се тај број смањи.

"Увек се налазе разлози да се пребацује одговорност на неког другог, ми то први пут не радимо", подвукао је министар полиције.Полиција је, каже, поднела кривичну пријаву против насилника из Раковице. 

"Је л'' требало још нешто, је л'' требало да изваде људи пиштољ да га убију. Поднели смо кривичну пријаву, било је заказано суђење два дана пре трагедије... Дакле, нема пребацивања одговорности, криви су сви, чим је дошло до трагедије. Када је жена мртва, нема тога - ови су радили ово или ови нису радили оно. Жена је мртва и морамо да се побринемо да се такве ствари више не дешавају", рекао је Стефановић.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести