Тема „Дневника”: Трагедија у Руми подсетила на опасан тренд међу младима

Двадесетогодишњи младић страдао је од струјног удара из контактне мреже, када је покушао да се попне на вагон теретног воза.
vozovi
Фото: Dnevnik.rs

Несрећа се догодила у ноћи између четвртка и петка на железничкој станици у Руми око 3.20 часова. На лице места изашли су припадници МУП-а и екипа Хитне помоћи, која је повређеног младића превезла до болнице, где је и преминуо, наводи се у заједничком саопштењу компанија „Србија Карго” а.д. и „Инфраструктура железнице Србије”.

Како се наводи у саопштењу, кроз контактну мрежу пролази струја напона од 25.000 волти, а да би се несрећа догодила није неопходно да се додирне жица контактне мреже, већ је довољно само да се уђе у струјни лук који може бити удаљен и по неколико метара од контактне мреже.

Обе компаније, које жале због трагедије која се догодила и изражавају саучешће породици настрадалог младића.

Компанија „Србија Карго” а.д. и „Инфраструктура железнице Србије”, још једном апелују на све, а посебно на млађу популацију, да се не пењу на вагоне у станицама и на пругама, јер на тај начин директно угрожавају свој живот.


Увести „зоне без селфија”

Истраживачи Америчке националне медицинске библиотеке препоручују да се на местима која могу бити опасна по живот уведу „зоне без селфија”. У таква места спадају планински врхови, високе зграде и језера јер је на таквим локацијама због селфија страдало највише људи, а као најчешћи узрок смрти наводи се утапање, саобраћајне несреће и пад с висине. Чести узроци смрти током прављења селфија су и удар струјом, пожар, ватрено оружје и напад животиње.


Због пењања на вагоне, од последица струјног удара из контактне мреже годишње на српским пругама настрадају три до четири особе, а најчешће је реч о младима, наводи се у саопштењу.

Како преносе медији, настрадали младић је на железничкој станици био са другом и чекао воз за Шабац који је требало да крене у 3.45 часова.

Међутим, према незваничним информацијам, нешто пре поласка воза, двадесетогодишњак се попео на теретни вагон и у тренутку када је кренуо да силази ударила га је струја.

Према речима житеља Руме, претпоставља се да се несрећни младић попео на вагон како би направио селфи.

То не би био први случај у Србији да млади страдају покушавајући да направе селфи са врха воза, не размишљајући о томе да ће, уколико улете у поље високог напона, задобити тешке опекотине или смртно страдати.

Протеклих неколико година прави је тренд фотографисање на колосецима и поред вагона, што, нажалост, може довести и до таквих случајева.

Тако је прошлог маја дванаестогодишњи дечак из Панчева изгубио живот када га је на крову теретног вагона на Железничкој станици Панчево – Варош ударила струја од 25.000 волти. Несрећни дечак се попео на вагон да би се фотографисао за друштвене мреже, али је, нажалост, ушао у зону опасности и док се усправљао, убила га је струја из контактне мреже. Претпоставља се му је намера била да фотографију с вагона окачи на друштвеној мрежи „Инстаграм”.

Септембра 2018. године четрнаестогодишњакиња из Лучана задобила опекотине на 30 одсто коже од струјног удара када је с другом била на железничкој станици у Пожеги, где се, у намери да се слика, мердевинама попела на вагон на електрифицираном колосеку. Тада се нашла у зони опасности, односно два метра испод електричног лука, па је од јачине струјног удара била одбачена на земљу.

Једног седамнаестогодишњака ударила је струја на нишкој железничкој станици када је дошао тамо да би се с другом фотографисао међу старим вагонима, не знајући, очигледно, за опасност од струјног удара.

И једног осамнаестогодишњака из Чачка је ударила струја исте јачине док је покушавао да направи селфи на цистерни.

То су само неки од случајева у којима су млади изгубили живот или задобили повреде у жељи да направе фотографије где други не смеју.

По мишљењу психолога, млади имају потребу да се доказују и веома често нису свесни ризика у који се упуштају приликом прављења селфија и видео - клипова. Те ситуације се дешавају када се технологија да у руке детету, које се фотографише и снима на местима где други не смеју, а то су обично места која су врло опасна.

Таквим авантурама склонији су млади до 21 године јер немају осећај страха и нису свесни последица које могу проистећи из њихових поступака, појашњавају стручњаци. Један од фактора зашто су селфији постали толико популарни, по њиховим речима, јесте жеља да се повежемо с људима који нас окружују преко фотографија уз помоћ којих себе представљамо другима и свету.

Тренд сликања селфија заправо хара светом, а људи често не размишљају о сопственој безбедности у жељи да направе што луђу фотографију.

Д. Николић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести