У Јужнобачком округу незапослене жене најугроженије

У Јужнобачком округу у првој половини ове године новосадска Полицијска управа регистровала је 305 кривичних дела насиља у породици, просечно 1,7 дневно, док их је лане било готово трећину мање (212 ).
Daliborka Vojvodić Tomović
Фото: Дневник/Б. Лучић/Далиборка Војводић Томовић

Знатном порасту тих дела допринео је већи број фактора, оних очигледних, али и мање видљивих. У сваком случају, ради се о бројкама које упозоравају.

– Та статистика не значи да је повећано насиље у породици. Пораст броја је сасвим сигурно и резултат подизања свести наших грађана о недопустивости насиља у породици и њиховој информисаности да је то пре свега законом инкриминисано понашање – каже за „Дневник” шефица Групе за сузбијање малолетничке делинквенције и координатор за случајеве насиља у породици у новосадској Полицијској управи Далиборка Војводић Томовић.

Она подсећа на то да је у фебруару прошле године ступио на снагу нови Закон о јавном реду и миру, који као прекршај у тој области препознаје само догађаје у вези с насиљем у породици који су се десили на јавном месту или оне који су били доступни „погледу и чујности трећег лица с јавног места”. По новим решењима, одређени број случајева насиља у породици, који су у претходном периоду квалификовани као прекршај, сада се правно оцењују као кривична дела.

Новина је и да је од 1. јуна ове године, када је ступио на снагу нови Закон о спречавању насиља у породици, значајно промењена улога полиције, која је тим актом добила нова овлашћења.

Наша саговорница наглашава да су од почетка његове примене надлежни полицијски службеници ПУ Нови Сад укупно изрекли 355 хитних мера, од којих су хитну меру привременог удаљења учиниоца из стана изрекли 131 пут, а хитну меру привремене забране учиниоцу да контактира са жртвом и прилази јој у 224 случаја. У истом периоду 21 хитна мера је прекршена, па су у таквим случајевим лица задржана иза браве, одлуком Прекршајног суда.

Полиција има обавезујуће поступање по пријавама насиља у породици. Полицијски службеници приликом сваке дојаве насиља у породици обавезно проверавају да ли пријављена особа поседује оружје, излазе на лице места с циљем да прекину насиље и спрече његову ескалацију, раздвоје жртву од учиниоца насиља у породици и да обезбеде пружање здравствене помоћи ако је она потребна. Такође имају обавезу да прикупе сва потребна обавештења у вези с пријављеним догађајем насиља у породици, обезбеде трагове и доказе кривичног дела.

Независно од тога да ли у пријављеном случају насиља у породици или породичном сукобу има елемената кривичног дела или не, надлежни полицијски службеник примењује Закон о спречавању насиља у породици, односно процењује да ли постоји ризик од непосредне опасности од насиља у породици. У том смислу, када утврди постојање таквог ризика, може изрећи једну или обе хитне мере: меру привременог удаљења учиниоца из стана и меру привремене забране учиниоцу да контактира са жртвом и прилази јој.        – Насиље у породици је комплексан друштвени проблем, који захтева озбиљан мултисекторски приступ да би се реаговало на прави начин – напомиње Далиборка Војводић Томовић. – Веома је важно да се насиље пријави, а важно је и напоменути да та је може поднети познато лице али и непозната особа. Дакле, полиција има обавезујуће поступање по свим пријавама насиља у породици. Хитна мера коју је изрекао надлежни полицијски службеник траје 48 часова и припадници МУП-а дужни су да хитну меру доставе надлежном јавном тужилаштву без одлагања јер је оно у обавези да Основном суду поднесе предлог о продужењу хитне мере у року од 24 часа. Тај суд је у обавези да у року од 24 часа донесе одлуку о продужењу хитних мера и може их продужити још 30 дана. У случају да извршилац прекрши хитне мере изречене од полиције или продужене од суда, у складу са Законом о спречавању насиља у породици, изриче му се казна затвора у трајању до 60 дана за кршење изречене или продужене хитне мере.

Хитне мере изричу се не само у ситуацији кад постоји кривично дело већ и онда кад постоји пријављено насиље у породици или неки породични сукоб, који не мора да буде квалификован ни као кривично дело, нити као прекршај. Закон се сада односи управо и на оне случајеве за које је полиција у претходном периоду на неки начин имала „везане руке”, док је сада предузмење конкретних радњи омогућено поменутим хитним мерама.

– Дакле, сада су нам отворене могућности за много ефикасније реаговање. Такође, важно је нагласити да, по новом Закону, кршење хитних мера представља прекршај, због којег се одмах у скраћеном поступку иде у затвор по одлуци Прекршајног суда суда, у трајању до 60 дана – наглашава Далиборка Војводић Томовић.

М. Вујачић

Жртве одустају од пријаве

Далиборка Војводић Томовић додаје да је, у складу са Законом о спречавању насиља у породици, за подручје ОЈТ-а у Новом Саду формирана Група за координацију и сарадњу коју чине представници полиције, Тужилаштва и Центра за социјални рад, а која разматра све пријављене случајеве из те области и доноси план заштите за жртве насиља у породици. Састаје се најмање два пута месечно.

– Проблем је што жртве кривичних дела често одустају од интервенције полиције, подношења кривичне пријаве или сведочења о догађају у Тужилаштву или суду, онемогућавајући на тај начин ефикасно процесуирање лица осумњичених за насиље у породици – напомиње наша саговорница.

Преовладава психичка тортура

На подручју новосадске Полицијске управе, прва два месеца од примене новог Закона о насиљу у породици преовладава психичко насиље, праћено озбиљном претњом, а потом физичко малтретирање, у стану, односно породичној кући. Највише жртава је из категорије незапослених лица.

У јулу су осумњичени у 86 одсто случајева били мушкарци. Рецидив осумњичених је овог месеца био присутан у петини случајева, с тим што се он односи на особе које су уз то дело имале за собом и друга с елементима насиља.

Статистика даље говори да је од 12 општина у јужној Бачкој, више од половине дела почињено у граду Новом Саду.

EUR/RSD 117.1400
Најновије вести