У сарадњи са ФБИ ухапшено 11 особа за превару од 70 милиона долара

У сарадњи надлежних правосудних органа Србије и америчког Федералног истражног бироа (ФБИ) по налогу Тужилаштва за организовани криминал на 16 локација у нашој земљи извршен је претрес станова и ухапшено 11 особа, држављана Србије, Црне Горе, Аустралије и Филипина. 
policija hapsenje
Фото: MUP Srbije, ilustracija

Свим ухапшенима је одређено задржавање, након чега ће бити саслушани у поступку међународне правне помоћи коју Србија пружа надлежним правосудним органима Сједињених Америчких Држава, саопштило је Тужилаштво за организовани криминал.

За ухапшене се сумња да су као организована криминалана група од 2011. године до данас, учествовала у стварању, промовисању и организацији најмање 16 лажних инвестиционих платформи користећи се интернетом и онлајн веб страницама, чиме су прибавили противправну имовинску корист од преко 70 милиона долара.

Ова група је проналазила инвеститоре широм света, укључујући и оне у Северном округу државе Тексас, који су инвестирали у лажне инвестиционе платформе за бинарне опције где су припадници групе стварали лажне трговинске трансакције, лажне потврде о подизању новца као и лажне потврде о пребацивању новца, наводи тужилаштво.


Министарство правде САД тражило хапшење

Осумњичени за прибављање противправне имовинске користи путем 16 лажних инвестиционих платформи, ухапшени су на различитим локацијама у Србији по захтеву и замолници Министарства правде Сједињених Америчких Држава.

Министарство правде САД је 17. јула доставило захтев за одређивање привременог притвора за 11 лица (која су јуче ухапшена) Министарству правде Србије, речено је Танјугу у спрском Министарству.

У истом кривичном предмету надлежни органи САД су Министарству правде доставили замолницу за међународну правну помоћ и допуну замолнице, којима је затражено предузимање више радњи на територији Србије, између осталог саслушање лица, претрес просторија и лица, прибављање доказног материјала и друго, додају у Министарству.


Припадници организоване криминалне групе су пристали да инвестирају, служећи се лажним идентитетима и користећи лажне титуле, путем имејла или путем видео-конференциских веза упућивали да пребаце своје “инвестиције” на међународне банковне рачуне повезане са организатором ове групе.

Након тога група је по налогу организатора затварала ове лажне инвестиционе платфоме и након неког времена поново отварала нове са истим већ разрађеним методом рада.

На овај начин постоји основана сумња да су организатор и припадници ове групе прибавили противправну имовинску корист у износу од преко 70 милиона долара, саопштио је јуче МУП Србије.

Н. С. Х.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести