У затворима нема заражених осуђеника и притвореника

БЕОГРАД: Нико од осуђеника и притвореника у спрским затворима није заражен корона вирусом, кажу за Танјуг у Управи за извршење кривичних санкција и подсећају да је Управа још пре проглашења ванредног стања предузела низ превентивних мера како би се спречио унос вируса.
zatvor, MUP, ilustracija
Фото: Tanjug/MUP, ilustracija

Корона вируса нема ни међу притвореницима који се налазе у Специјалној затворској болници у Бачванској улици, рекао је управник те болнице Драгољуб Пауновић.

Из Управе су потврдили да је од корона вируса оболео само један стражар Окружног затвора у Лесковцу, док је 19 запослених у тој установи стављено у изолацију из предострожности.

Што се тиче Специјалне затворске болнице у њој су, према речима Пауновића, посете забрањене још од 18. јанура и то због сезонског грипа.

Та мера је продужена због корона вируса, па ни данас нема пријема никаквих пакета, посета притвореницима, ни контаката са спољним светом, напоменуо је Пауновић.

Што се тиче запослених, они су, како каже, дужни да носе заштитну опрему - маске, рукавице, визире, заститне наочаре и сва друга потребна средства да би се спречило и предупредило уношење инфекције у установу.

Ми смо са притвореним лицима у сталном контакту и они су схватили зашто нема посета или пакета - да је то за њихово добро, рекао је директор Специјалне затворске болнице.

Он је указао да је проблем респираторних инфекција у затворима тај што је велики број људи у затворном систему, те постоји и велики проценат могућности ширења заразе.

Битно је, како је нагласио, да се вирус не унесе споља, а притвореници су тога свесни и не буне се.
Њима је уместо посета, како каже, обезбеђен максималан број телефонских позива, изилазака на шсетњу и контаката преко писама.

Схватили су да ће им након ове ситуације бити надоканђене све бенефиције на које би иначе имали право, навео је Пауновић.

Он је истакао да нико не може да комуницира за запосленима без заститне опреме, као и да нови притвореници који се доводе у установу, морају да проведу у изолацији 15 дана, не мешајући се са осталима у блоковима.

Такође, како је додао, лица која се ради прегледа изводе на клинике, када се врате, такође морају да буду 15 дана у изолацији.

Сви запослени у овој установи, који имају било какве респираторне инфекције, према речима Пауновића, не долазе на посао.

Када су у питању осуђена лица на издржавању казне затвора њима су такође, у оквиру мера за спречавање ширења корона вируса, забрањене све посете, док притворенике могу да посећују само њихови адвокати-браниоци и то само недељу дана пред заказано суђење ради припреме одбране.

Такође, онима који казне издржавају у отвореним или полуотвореним одељењима - блажим затворским третманом, привремено су одложени изласци на слобоне дане и посете породицама на шта би иначе имали право.

Појачана психосоцијална подршка

Сви су првог дана увођења посебних мера обавештени да ће одмах након нормализације стања, сва њихова суспендована права и погодности бити надокнађени, речено је Танјугу у Управи за извршење кривичних санкција.

То се посебно односи на осуђенике који се налазе у отвореном и полуотвореном одељењу и који иначе имају ванзаводска права и погодности, као што су слободан излазак у град, посете породици и сродницима за викенд и празницима, наградно одсуство из завода до седам дана у току године, коришћење годишњег одмора изван завода...

Све ове погодности и “награде” су до даљег одложени.

У Управи указују да су осуђеници са разумевањем прихватили ситуацију, те да су затворске управе са својим стручним тимовима, одмах на почетку увођења мера за спречавање епидемије, успоставиле дијалог са окривљенима како би им објаснили због чега су посебне мере неопходне.

У Управи тим поводом указују да запослени у Служби за третман, васпитачи, психолози и специјални педагози, у овом тренутку спроводе појачану психосоцијалну подршку како за осуђена лица, тако и њихове породице.

Такође, запослени у Служби за третман организују у овим данима већи број радионица на којима се разговара о свим питањима, дилемама, променама у расположењу и важности толеранције према свима у свом окружењу.

Управа напомиње да је у овој ситуацији, уведена једна од мера а то је продужен боравак на свежем ваздуху, кад и где год је то могуће - дуже од два сата, колико је законом прописано.

Осуђеницима је омогућено да имају чешће телефонске контакте са члановима породице, како би им кроз разговоре умањили бригу, напомињу у Управи.

У тренутној ситуацији , осуђеницима у затворима се саветује да што више читају књиге, пишу писма породицама, гледају филмове, слушају музику са циљем да се, како кажу у Управи, усмере на личну снагу и умање осећај бриге и анксиозности.

Ту је наравно и обавезно напомињање да појачају мере хигијене.

У Управи подсећају да су осуђеници у највећим казнено-поправним заводима сами иницирали да се - свако ко жели одрекне такозваног сувог оброка који добијају недељом уместо вечере у корист најсиромашнијих пензионера и другог социјално најугроженијег дела становништва како би пружили подршку друштву у овим ванредним околностима.

Акцији се до сада прикључило 4.280 осуђених лица у заводима у Сремској Митровици, Нишу, Пожаревцу (Забели), као и у Окружном затвору у Новом Саду, која је друга по величини притворска јединица у Србији.
Управа такође подсећа да осуђеници у три завода - КПЗ Ниш, КПЗ Сремска Митровица, КПЗ Пожаревцу (Забели) и осуђенице у КПЗ за жене у Пожаревцу од половине марта шију заштитне маске за лице које су намењене првенствено за сопствене потребе - запосленима и осуђеницима и притвореницима у заводима у целој Србији.

Већина је прошла сертификовану обуку за шивење у затворским кројачким погонима (осим осуђеника у Забели који од раније умеју да шију), а из дана у дан расте број осуђеника који се јављају да помогну на било који други начин - да пакују маске, односе и доносе материјал, чисте кројачки погон...

Дневно се у сва четири завода произведе од 5.000 до 6.000 маски.

Осуђени раде искључиво ако то желе - на добровољној основи, а у складу са законом за тај рад примају плату, имају здравствено сигурање и право на годишњи одмор ван завода...

Што се тиче мера предузетих у односу на запослене, Управа напомиње да се свима који долазе у смену на уласку у зграду бесконтактним топломером мери телесна температура, а у случају да је она повишена они се одмах враћају кући, уз обавезу да се јаве лекару.

Затвори имају довољно дезинфекционих средстава, заштитних маски и рукавица, а дезинфекција свих просторија обавља се више пута у току дана, наводе у Управи подсећају да су предузете и све друге мере појачане хигијене у складу са препорукама Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести