Завршено суђење грађевинском инспектору: Нова пресуда за Контраст

НОВИ САД: У новосадском  Основном суду су на поновљеном суђењу опет сведочиле надређене колегинице грађевинског инспектора Веселина Керца (62) оптуженог за злоупотребу службеног положаја поводом трагичног пожара у новосадској дискотеци „Контраст“, којем је пресудом Вишег суда укинута ослобађајућа пресуда изречена лане. Након завршних речи, тужилаштва и одбране, које су остале веома сличне онима које су изнете у претходном поступку,  изрицање пресуде поступајућег судије Наташе Војновић заказано је за четвртак.
Požar  u Kontrastu, Foto: Dnevnik.rs/arhiva
Фото: Dnevnik.rs

Колегинице оптуженог Славица Л.  и Марина К. казале су јуче да и даље сматрају након својих помало контрадикторних исказа раније изречених  да је инпектор Керац добро обавио спорни преглед, јер се, како су нагласиле радило о акцији, а не о редовном преледу.  Он су навеле да би откклониле контрадикторности у својим изјавама да је предмет контроле била провра употребних дозвола локала који су прегледани те вечери у априлу 2010. године, као и њихова намена.

"Према нама контрола је извршена како треба. Ја сам у исказу у истрази говорила о процедури у редовним акцијама ,а не о акцији. У конкретном случају није био задатак инспектора детаљан преглед објекта галерија би била контолисан да је уочено дда је она била нестабилна. Инспектор Керац је урадио оно шта је требао по задатку", навела је јуче Славица Л.  

 Како смо писали, окривљеном се приписивало да је није обавио своју службену дужност приликом прегледа поменутог ноћног клуба, у којем је 1. априла 2012. године шесторо младих изгубило живот у пожару. Судија Наташа Војиновић је, образлажући пресуду, између осталог, казала да је оптужни акт контрадикторан и да није нашла да је код оптуженог постојао умишљај за дело које му се стављало на терет те да сматра да није доказано да је остварио противправну имовинску корист, односно омогућио да се клуб несметано користи упркос пропустима, што му се приписивало.

Како стоји у оптужном предлогу против дипломираног инжењера грађевине Веселина Керца из Новог Сада, он је у априлу 2010. године, као службено лице, запослено у Градској управи за инспекцијске послове, невршењем своје службене дужности, прибавио корист власнику ноћног клуба „Контраст” Алојзу Ганићу и закупцу тог локала Славиши Станишићу тако што им је оставио могућност да наведени клуб настави несметано обављање делатности након обављеног инспекцијског надзора.

Контрола је извршена како треба. Ја сам у исказу у истрази говорила о процедури у редовним акцијама ,а не о акцији (Сведокиња Славица Л.)

Он се теретио да приликом обављања инспекцијског надзора није констатовао да употребна дозвола за „Контраст” није обухватала улаз од 40 квадратних метара на градском грађевинском земљишту те није утврдио да у главном објекту постоји спратна галерија. На тај начин није утврђено стварно стање објекта, његове димензије, нити димензије нелегално изграђених делова. Није утврђено ни да ли се објекат користи за намену за коју је издата грађевинска дозвола, односно употребна, чиме је извршио кривично дело злуопотребе службеног положаја, тврдило се у оптужном предлогу.  

Ослобађајућу пресуду за Керца је у завршној речи тражио његов бранилац Бошко Арсенијевић, који је навео да грађевински инспектор није могао забранити рад „Контраста“, јер то није у његовој надлежности, као и да је он поступао по закону. 

Фото: Dnevnik.rs

Заменица основног јавног тужиоца Ксенија Башић предложила је да окривљени буде кажњен годином затвора и најавила је жалбу на пресуду из октобра прошле године.

Подсетимо, у јуну 2014. године у новосадском Вишем суду власник „Контраста” Алојз Ганић (69) првостепено је осуђен на пет година затвора, закупци Славиша Станишић (47) и Дејан Ратковић (37) на девет и седам година, док је електричар, који је поправљао електроинсталације у клубу Мирослав Папуга (51) осуђен на девет година затвора.

Средином јуна 2015. Ганићу је преиначена казна само у делу одлуке о кривичним санкцијама, и то због тешког кривичног дела против опште сигурности, па је уместо казне од пет година затвора, колико је изрекао првостепени суд, добио четири године затвора. Након издржане две трећине казне, Ганић је пуштен на привремену слободу. Апелациони суд је средином јуна ове године потврдио ту пресуду и назначио да ће та мера трајати до истека казне, односно до 4. јуна 2017. под условом да не почини ново кривично дело.

У пожару у дискотеци „Контраст” 1. априла 2012. године погинули су Марина Аничић (25) из Чуруга, Тамара Миладиновић (25) из Новог Сада, Милена Далмација (28) из Футога, Зоран Игњатовић (28) из Гацка, Марко Павловић (29) из Крагујевца и Ренато Вуковић из Кикинде.

М. Вујачић

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести