Jovanović: Pitanje Kosova ide ka konačnom rešenju
BEOGRAD: Lider Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović smatra da su izbori suviše ozbiljna stvar da bi se raspisivali samo zato što „opozicija kritikuje vlast“, zalaže se da oni budu sutra „ako ćemo na tim izborima ponuditi ljudima“, a uveren je da pitanje Kosova ide ka svom konačnom rešenju.
Ako ćemo im ponuditi politiku otrežnjenja, politiku koja će preseći gordijeve čvorove koji nas sve dave, politiku koja će osvestiti čitavu zemlju pre nego što nam nebo padne na glavu, a mi udarimo glavom u zid u još jednoj slepoj ulici. Mi smo generacija koja nema pravo da ponavlja greške onih pre nas. Više nemamo prostora za takvo nešto, rekao je Jovanović gostujući u jutarnjem programu Pink televizije.
Argument da opozicija kritikuje vlast smatra da nije dovoljan, zato što, kako kaže, svaka opozicija kritikuje vlast, a drugo je pitanje karakter te kritike, za koju navodi da je često previše ličan, pri čemu smatra da najviše energije na sukob između vlasti i opozicije odvlače lične frustracije.
Kad je reč o tome šta je tema tih nekih mogućih izbora, kaže da svako u Srbiji vrlo dobro zna koliko je LDP bila u pravu i da godinama govori ono od čega se ne može pobeći, „bez obzira da li je to mučno pitanje koje se vezuje za kosovsku agoniju i tragediju, da li je to pitanje ekonomije, da li je pitanje odnosa prema Bosni i Hercegovini, pitanje nekih naših unutrašnjih problema“.
On je uveren da nam je razgovor o Kosovu potreban, a da pitanje Kosova ide ka svom konačnom rešenju.
To rešenje ne mora da bude pravedno, niko ne kaže da će to rešenje biti dobro. Ako mi ne učestvujemo, kao država, ni u ovoj poslednjoj fazi u davanju tog odgovora, ono će sigurno biti lošije po nas nego što bi bilo da smo akteri tih razgovora, uveren je Jovanović.
Napominje da LDP po pitanju Kosova na istzim pozicijama stoji već 15 godina, da on lično nije preterano srećan što sve to vreme vodi monolog, ali je uveren da treba da razgovaramo, jer „šta još možemo da izgubimo osim svoje kože i budućnosti naše dece“.
Navodi, međutim, da je problem u tom razgovoru što svi znaju da je on u pravu kada kaže da je politička orijentacija ove zemlje, ako govorimo o Kosovu, potpuno pogrešna, te da na drugoj strani moramo da tražimo rešenje za sebe.
U Srbiji ne postoji nikakav unutrašnji sukob koji bi se mogao uporediti sa onim što se u Ukrajini dešavalo 2014. godine i, umesto neuspešnih i opasnih metafora, ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov treba jasno da kaže šta to Moskva očekuje od nas - otvoreno i pošteno, kao što je to rekao Zapad, poručio je Čedomir Jovanović.
S obzirom na to da Moskva to nije rekla, kao zaključak se nameće konstatacija da ne smeju ništa da kažu o svojim pravim namerama, očekujući da se Srbija još jednom žrtvuje u ime interesa Rusije. Takvo ponašanje neuspešno kamuflira namere Moskve da još jednom šansu za sebe potraži u destabilizaciji regiona, tako što će pružiti podršku srpskim nacionalistima, oživljavajući zajedno sa njima politiku devedestih, pre svega u odnosu prema Kosovu i Bosni i Hercegovini, smatra Jovanović.
Rusija koristi Srbiju u obračunu sa Zapadom, ne vodeći računa o činjenici da žrtvuje tako čitavo naše društvo, s obzirom na to da od toga ima korist, jer tako ostvaruje svoje ciljeve, navodi on.
Takva situacija nas vodi u neprihvatljiv sukob sa Evropskom unijom i Sjedinjenim Američkim Državama, koji su stavili do znanja da u sledećoj godini žele da reše najteže problem na Balkanu.
To će se dogoditi sa nama ili bez nas i zato nemamo prostora za dilemu, ocenjuje Jovanović.
Kako kaže, moramo graditi partnerstvo sa zemljama EU i sa SAD od kojih presudno zavisimo, i ne smemo ostati zaglavljeni u slepoj ulici u koju nas gura Moskva, koristeći sve naše slabosti, navodi se u saopštenju LDP.
Nema ništa od ambicije da vratimo Kosovo u okvir srpske države, jer nismo ni politički, ni ekonomski, ni bezbednosno sposobni, nemamo ni socijalne mehanizme da apsorbujemo Kosovo, ono je otišlo predaleko.
Rahoj nije Milošević, oni nisu poslali Mladića u Barselonu. Neuporedivo je Kosovo sa Katalonijom. Naravno da tu nema pravde, kad je bilo u svetu, primećuje.
Kako objašnjava, „oni su u Evropskoj uniji i u NATO, i imaju svoje partnere koji procenjuju da li će više štete imati od saveza sa pet miliona Katalonaca ili sa 45 milona Španaca“.