Акварел и шума - две љубави Буковчанина Михајла Марчетића

Буковчанин Михајло Марчетић Каћа лако би поделио дан и ноћ.
1
Фото: Михајло Марчетић Каћа обожава пастелне боје

Прву половину провео би у атељеу, мешајући боје, и акварелом, с фотографија које је сам начинио по Новом Саду и Сремским Карловцима, стварао прелепе слике. А ноћи су, како сам каже, најлепше у шуми Фрушке горе. Сликајући акварел-техником, Каћа се опушта, а дружећи се са шумским богатством, оплемењује и тело и дух. Зато, ваљда, и изгледа као да му је 45, а не десет година више колико, заправо, има.

– Као школарац био сам прилично талентован за цртање – враћа се у младалачке дане Каћа, окружен у свом буковачком атељеу бројним радовима различитих формата. – Међутим, никада том таленту нисам придавао нарочиту пажњу, па сам тако уписао металургију. У међувремену сам пет година радио као аквизитер, а од продаје књига могло је лепо да се заради. Радио сам и у основној школи, али сам упоредо увек помало цртао и сликао, док ме, онако самоуког, Гига Ђурагић није пре непуне две деценије одвео на „дораду” у атеље на Петроварадинској тврђави код Душана Тодоровића Дујца. Био сам упоран, одлазио два до три пута недељно по четири часа, док ми Дујац временом није препоручио да с цртежа и уља на платну пређем на акварел.

Фото: Каћа у разговору с нашим новинаром и колегом Младеном Павловићем

Убрзо је Каћа схватио основну разлику, користећи технику којом се до тада готово није ни служио.

– Увидео сам да се, сликајући аквареле, одмарам, док сам, рецимо, нарочито приликом сликања уљем на платну, углавном био напет. Мислим да је и то мајстор, какав је несумњиво Дујац, брзо приметио, што се вероватно осетило и у мојим радовима. Некако сам увек тежио реализму, а када сам једном приликом нешто случајно „замазао”, мој учитељ је баш у томе открио чар и рекао ми да „ништа не дирам” – присећа се наш саговорник момената пресудних за даљу каријеру.

Временом је Каћа закупио локал у Дунавској улици и посао је лепо кренуо.

– Трајало је то пет година, али цена закупа, плате за две раднице и сви остали трошкови довели су ме у ситуацију да увек будем негде на нули па сам био приморан на то да затворим галерију. Отежавајућу околност представљала је и чињеница да сам увек некога морао да чекам да бих наплатио слике. Данас углавном сликам по наруyбини у свом атељеу у Буковцу и не жалим се. Мотиве Новог Сада и Сремских Карловаца траже многи, а сликање икона увек је било исплатив посао. Када бих радио искључиво за своју душу, сликао бих само пејзаже, ритове, баре и фрушкогорске шуме – каже Каћа, апострофирајући пастелне боје, које су, вели, стигле с годинама.

У току разговора поглед нам се зауставио на кутку с роговљем срндаћа.

Фото: Вабилица за срнећу дивљач, стигла чак из Немачке

– То су рогови које су срндаћи сами одбацили – предухитрио је нашу знатижељност Каћа. – Бавио сам се ловом, али годинама је моје оружје фото-апарат. Оно што мене привлачи су пешачење, шетња и уживање у природи. Када бих сабрао све време проведено у шуми, сакупио бих целих 12 година. Срастање с природом донело ми је много лепих тренутака, а посебно су занимљиве шумске ноћи. Једном приликом пронашао сам лане, које сам отхранио, а потом га вратио тамо где му је и место, у природу.

Радио сам и у основној школи, али сам упоредо увек помало цртао и сликао, док ме, онако самоуког, Гига Ђурагић није пре непуне две деценије одвео надорадуу атеље на Петроварадинској тврђави код Душана Тодоровића Дујца (Михајло Марчетић Каћа)

Убрзо нам је Каћа показао чудну справицу, којом је опонашао јављање срне у време парења.

– То је вабилица коју сам поручио из Немачке од Клауса Дамела, сигурно најбољег познаваоца те теме. Издао сам пре три године и књигу „Вабљење срнеће дивљачи”, коју сам написао још пре 15 година – истиче Каћа. – Заинтересовао сам се за литературу у вези с вабљењем срндаћа, а фасцинирала су ме сазнања немачких ловаца још с почетка прошлог века. На стотине страница написане су у вези с том, некоме би се учинило, ситницом.


И гљиве и пчеле приде

Какав би то заљубљеник у природу био, а да занемари шумске гљиве и пчеле?

– То се код мене подразумева! Неописив је осећај када у природи пронађете јестиву печурку, али и за тај хоби мора да постоји дугогодишње искуство и предзнање. Пођеднако ме одушевљава и пчеларство, којим се такође бавим. Увек имам између 30 и 50 кошница, у зависности од стања, па сам често приморан на то да спајам друштва – каже Каћа.


Слушајући га, време је у ћаскању протекло за тили час. Уз чашицу домаће ракије, лако смо закључили да причи још дуго не би било краја, али и да је наш саговорник, несумњиво, и дружење с природом, баш као и сликање акварелом, доживео као уметност у њеном најдубљем значењу.

С. Савић

Фото: С. Шушњевић

Пројекат „Приградска насеља Новог Сада” је суфинансиран од Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести