Бегечани се прилагодили тродневној несташици воде

Због испитивања хидроднамичких параметара и обнове бунара на локалном изворишту у Бегечу, ово место надомак Новог Сада без воде ће бити три дана, а наставак водоснабдевања очекује се сутра у вечерњим сатима.
voda cisterna fica
Фото: Дневник/ Филип Бакић

Екипа „Дневника” на местима на којима су постављене цистерне није затекла мештане како точе воду, већ су, како кажу, воду са локалног изворишта припремили дан раније.

Како Бегечани причају, нестанка воде се не боје јер имају изворску која тече из чесме, а налази се испред Основне школе “Вељко Петровић” и којом се поносе. Неки мештани говоре да је она изузетно чиста јер се њен извор налази на око 800 метара дубине, а покреће је природан пад који има, док неким мештанима смета мирис ове воде, те је избегавају.

– Напунили смо неколико буради водом коју ћемо користити за тоалет, док ћемо воду за пиће наточити из цистерне када нам затреба – говори Драгана Косић, која живи у Бегечу. – Бегечани углавном хвале воду са извора, а бунарску, када пијемо, углавном је филтрирамо.


Још сутра суве славине

Почетак водоснабдевања Бегеча очекује се сутра у вечерњим часовима, а Бегечанима су за то време на располагању цистерне ЈКП “Водовод и канализација”, које су постављене у центру и код пијаце у Бегечу, као и у Улици Вука Караџића преко пута броја 69, односно код гробља.


Како Драгана Косић прича, у Бегечу постоји веровање да девојка која попије воду са чесме у центру Бегеча, ту се и удаје. Поред легенди, ова чесма је чувена и у околним местима, те по њу долазе и становници Футога, Ветерника, Новог Сада и Бачке Паланке. Како један од мештана тврди, и Сремци и Банаћани се ту често могу видети. 

Фото: Дневник/ Филип Бакић

– Воду са чесме из центра користим за пиће, док је бунарска вода лоша, те њу користим за кување и купање – прича један од Бегечана.

Престанак водоснабдевања дешавао се постепено, те су јуче пре подне неке улице имале воду, а неке не. Како објашњава седамдесетогодишња Бегечанка, чесма у центру је изузетно чиста и никада није пресушила, а она је бунарском водом напунила каду како би је имала довољно за кућну употребу. Што се тиче старијих мештана, избор између цистерне и чесме у центру је јасан, те се током ова три дана у ком нема воде они не плаше да ће је потпуно нестати. Већи проблем имају људи са стоком и живином који су припремили залихе у данима који су претходили тродневном нестанку воде, те се надају да ће бунар прорадити сутра.


У Футогу и Ветернику смањен притисак

Због радова на водоводној мрежи, без воде ће данас од 8 до 16 часова бити део Футошког пута од броја 93 до 99, док ће у Футогу и Ветернику бити смањен притисак. Уколико за тим буде потребе, водоснабдевања ће бити прекинуто.


– Сва срећа па је мало хладније, пошто не можемо да се туширамо, мада ни то није проблем – објашњава седамдесетогодишња Бегечанка. – Како смо некада воду грејали у лонцу на шпорету, па се купали у лавору и није нам ништа фалило. Прошли смо кроз бомбардовање и инфлације, па нам ово наспрам тога не представља велики проблем.

На изворишту смо затекли неколико радника београдске фирме “Беогеоаква”, који су већ снимили бунар и извадили постојећу пумпу, а како кажу, већи део посла тек предстоји.

Д. Андулајевић

 

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести