БИРАМО НАЈЛЕПШУ БАШТУ: Камење из далека Усена Дервишевића

За уређено двориште пуно баштованских украсних детаља, раскошних зимзелених биљака, камења из далеких подручја и цвећа у пуном цвату потребно је много труда, али за Усена Дервишевића из Сремске Каменице то не представља проблем.
Foto: Privatna arhiva
Фото: Приватна архива

Савршено уређене зелене површине, заједно с бројним врстама цвећа, камењаром и поточићем, за њега су права оаза мира. Усенова кућа се налази код насеља Чардак, а његова башта је препознатљива, рекли бисмо, и по јаркоцрвеним и роза мушкатлама које вире из украсних саксија које се пружају дуж стазице.

За одржавање тог цветног и травнатог кутка задужен је Усен, који то ради већ 30 година, често мењајући распоред. Право освежење представља поточић који је окружен камењем, које је углавном пристигло из Усеновог родног краја, из Горе, на Косову и Метохији. Камење је Усен доносио и са Шар-планине да би употпунио баштованску декорацију, а поједине биљке стигле су и из Италије, а и Грчке. Наравно, има много и оних које је набавио у Србији, те Усенова башта представља савршен склоп цвећа и зимзелених врста из разних крајева Европе и Србије. Усен Дервишевић за „Дневник” истиче да посла у башти увек има, али да му он представља срећу и задовољство.

Фото: Приватна архива

– Иако уређивање баште изискује много времена, поготово с пролећа, уживам у томе, то ми је опуштање, упркос томе што некад проведем и по пет-шест сати радећи у њој – наводи Дервишевић. – Рад заиста зна да спасава, а ја због моје баште нисам ни осетио ванредно стање јер сам имао слободу и много радио у свом дворишту. Имам мног врста цвећа и другог биља и уживам у свакој новини. Недавно сам наручио и јапанско дрво и једва чекам да дође.

Фото: Приватна архива

У Усеново шарено пространство често долазе његови унуци, који пођеднако уживају у плодовима његовог рада. Двориште красе и дивна лаванда, кактуси, чуваркуће, тује, пузавице, папрати, мајчина душица, морач, звончићи и још многе друге врсте биља. Место у Усеновом дворишту су заузеле и јелкице, као и јуниперус, четинарска биљка из породице чемпреса, и то у облику лопте, али и у облику тањирића. Ту је и зимзелени жбун „ватрени грм” – пироканта, док се око камења простиру предивна папрат и бројно ниско лежеће зимзелено жбуње које Усен са задовољством годинама негује.

Рад заиста зна да спасава, а ја због моје баште нисам ни осетио ванредно стање. (Усен Дервишевић)

Акција „Најлепша башта Новог Сада”, која је прошле године први пут успешно реализована, наставља се и овог пролећа у Новом Саду. Медијски покровитељи су лист „Дневник”, компанија „Колор Медија Комјуникејшнс” и „Новосадска ТВ”, а од ове године акција се организује у сарадњи и с Француским институтом у Новом Саду. У саставу жирија ће се, као и претходне године, наћи познате личности, стручњаци у области

хортикултуре и представници медија, а добитницима признања за најлепше уређене вртове следе пригодне награде.

К. Ивковић Ивандекић

Фото: Приватна архива

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести