БОРБА ПРОТИВ НАСИЉА За млађе од 16 година забрана изласка ноћу?

На дневном реду седнице Координационог тела за борбу против насиља у основним и средњим школама у граду нашао се извештај стања безбедности за прошлу школску годину, а усвојене су и мере борбе против наркоманије и алкохолизма на основу Исландског модела.
1
Фото: Dnevnik.rs

По речима председиника Координационог тела Владимира Јелића, одлучено је да се предложи Исландски модел јер се показао најефикаснијим.

– Исланд је, по подацима с краја деветесетих година прошлог века, заузео неславно прво место са 44 одсто младих који повремено или стално узимају наркотике и алкохол – казао је Јелић. – Међутим, увођење низа мера је за 20 година донело резултате па је стопа конзумације алкохола и наркотика смањена на свега пет одсто.

По његовим речима, мере Исладског модела састоје се у понуди алтернативног упражњавања слободног времена, односно да млади неколико пута недељно учествују у спортским активностима, културним и друштвеним манифестацијама и радионицама у оквиру школа и да проводе што више времена с родитељима.

– Планирамо да наложимо школама да организују обавезну едукацију родитеља поводом тог питања јер сматрамо да је то једини начини да одвратримо младе од злоупотребе алкохола и психоактивних супстанци – појаснио је Јелић. – Предложићемо Граду да малолетници млађи од 16 година не смеју боравити на улици после 22 часа зими, односно поноћи лети, без присуства пунолетне особе, као и да млађи од 16 година имају забрану уласка у угоститељске објекте након 22 часа.


Опрез добродошао

Поводом инцидента који се десио на Телепском насипу, када је један полунаг мушкарац покушао да киднапује 12-годишњу девојчицу, чланица Удружење грађана „Родитељ” Драгана Ћорић апеловала је на медије да поштују новинарску етику и да не извештавају сензационалистички, будући да је потенцијална жртва малолетна особа.

Такође, апелујем на родитеље да обезбедност деце прихвате као нужност и да увек имају дозу опреза, али да је никако не подижу на ниво панике, јер не каже се yабе „у страху су велике очи” – казала је Драгана Ћорић, и додала да је здрава доза опреза увек добродошла.


Ипак, како је Јелић објаснио, спровођење тог модела биће изазов јер је потребно да се мења законска регулатива, која би подразумевала повећање надлежност полиције, те да осим полицајаца, и друга лица могу легитимисати грађане, као и многе друге промене.

Чланица Координационог тела Биљана Кикић Грујућ упутила је присутне у стање безбедности у новосадским школама на основу извештај  36 основих и 16 средњих школа.

– У Новом Саду је пријављено укупно 569 случајева насиља првог, другог и трећег степена, од тога 423 случаја насиља на првом нивоу, 98 случајева на другом и око 40 случајева на трећем – објаснила је Биљана Кикић Грујућ. – Током прошле школске године забе­лежили смо пораст електронског на­сиља. На основу тих података предложићемо школама конкретне мере за спречавање и смањење насиља. Такође, забрињавајуће је што се старосна граница померила наниже када је реч о првом и другом нивоу насиља.

Због тога, по њеним речима, већ од првог разреда треба примењивати мере за спречавање насиља јер је забележено да учитељи других и трећих разреда основних школа пријављују насилно понашање ученика.

Драгана Ћорић је, у име Удружење грађана „Родитељ”, казала да је безбедност деце приоритет и да је Нови Сад већ другим градовима показао модел борбе против вршњачког насиља и наркоманије. Она је истакла да је на основу њихове препоруке и сагласности Град је обезбедио око десет милиона динара из буyета и набавио тестове на наркотике, који су подељени седмацима, осмацима и свим средњошколцима и да ће се та акција наставити и ове школске године.

Текст и фото: С. Ковач

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести