Центар за истраживање Дунавског региона - школа предавања и вежби

По угледу на Дунавску школу у немачком граду Улму, у Новом Саду је 2014. године основан Центар за истраживање Дунавског региона, који је квалитетом и садржајем веома брзо достигао узор.
1
Фото: Центар за истраживање Дунавског региона

Истраживања и проучавања различитих тема из области науке, које обухватају геополитички простор Дунавског региона, представљају водећу идеју Центра. „Дунавска школа” била је први пројекат који су реализовали 2015. године и од тада сваког пролећа окупљају стране и домаће студенте око различитих тема.

– Најчешће то буду теме културног наслеђа, развоја туризма, екологије, заштите животне средине и слично – наводи директор Центра за истраживање Дунавског региона Александар М. Гајић. – Школа обухвата комбинацију предавања, радионица и вежби с екскурзијама и посетама значајним културним институцијама града, а предавања организујемо на Филозофском факултету или у Историјском архиву Новог Сада. Сваке године доведемо око 30 студената, у просеку, из 14-15 држава. Највише их је било 2018 – 60. Тада је била одржана Школа археологије, коју радимо и ове године. Увек настојимо да промовишемо културне вредности и богатства које поседује наш град.

Фото: Центар за истраживање Дунавског региона

Историја града и лепа прича о томе буде представљена студентима кроз обилазак значајних места и мотива.

– Обилазимо старо градско језгро, односно центар града, а незаобилазно место је и Петроварадинска тврђава – објашњава Гајић. – Ту су и Кеј и Универзитетски кампус, који је свима интересантан јер су сви факултети на једном месту, што је реткост, поготово у региону. Обилазак укључује и културне институције, попут музеја, Архива и Галерије Матице српске, у чијем смо фантастичном простору организовали предавања, док обиље слика, које се тамо налазе, представља све наше културно благо.

Осим популарне „Дунавске школе”, Центар за истраживање Дунавског региона активан је током целе године. Обично је реч о различитим едукацијама, семинарима и трибинама, а активности су намењене претежно младима, истраживачима и ентузијастима, расположеним за додатно неформално образовање и науку.

– Ове године ћемо покушати да реализујемо још два важна пројекта – истиче Александар М. Гајић. – Један носи назив „Национално благо”, у оквиру којег ће акценат бити на дигитализацији културног наслеђа, докумената, историјских и архивских извора. Желимо да представимо најважнија документа чувана у Новом Саду, а значајна за државу и нацију. Истраживачке резултате планирамо да представимо на једном научноистраживачком стручном скупу на који ћемо позвати 15 до 20 професора из иностранства.

Дунавска школабила је први пројекат који су реализовали 2015. године и од тада сваког пролећа окупљају стране и домаће студенте око различитих тема

Други пројекат би била изложба о догађајима из Првог светског рата, можда чак и из периода Краљевине Југославије, у смислу поређења новосадске и стране штампе, америчке или француске.

Фото: Центар за истраживање Дунавског региона

– Кроз рад настојимо да се бавимо темама које нису довољно заступљене у научном дискурсу. Школе попут Дунавске су постојале, али нису имале такву традицију. Кад је реч о науци, трудимо се да будемо корак испред свих – закључује Александар М. Гајић.

Б. Павковић

Фото: Центар за истраживање Дунавског региона

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести