Дан борбе против дијабетеса: Новосађани се бесплатно прегледали

НОВИ САД: Светски дан борбе против дијабетеса обележен је бесплатним превентивним прегледима за грађане у Институту за јавно здравље Војводине, док су у Дому здравља на Лиману могућност да провере здравље имали запослени у тој установи.
insulin2
Фото: Dnevnik.rs

Лекар специјалиста хигијене др Драгана Балаћ из Института казала је да се код њих сваке године обележава Дан борбе против шећерне болести, када грађани бесплатно могу проверити ниво шећера у крви, висину крвног притиска, телесну висину и тежину, као и индекс телесне масе.

Око 30 грађана, углавном жена, одлучило је да провери здравље, а резултати мерења су углавном биле у границама нормалних вредности, казала је др Драгана Балаћ.

Како је додала, заинтересованост је сваке године велика, а један од разлога је тај што имају добру сарадњу с Заводом за здравствену заштиту радника.

Осим тога, врата нашег Саветовалишта увек су отворена за особе које су склоне повишеном нивоу шећера у крви, додала је др Балаћ.

По подацима Светске здравствене огранизације, број оболелих од дијабетеса је у сталном порасту, што је забрињавајуће, истичу лекари. Ни Србија није изузетак, те има око 710.000 дијабетичара.

Желимо да скренемо пажњу на то да шећерна болест, иако се „слатко” зове, може бити опасна, али пацијент који је од ње оболео може водити квалитетан живот, појаснила је др Драгана Балаћ, и додала да је најбоља превенција правилна исхрана и умерена физичка активност.

Како је рекла, приликом саветовања пацијената прво што им препоручи је више физичке активности.

За децу препоручујем да што више времена проводе у игри, вожњи бицикла или да изаберу спорт којим ће се рекреативно бавити, док је за старије суграђане одлично пешачење или пливање, поручила је др Балаћ.

Превентивна здравствена акција одржана је и у просторијама Дома здравља „Нови Сад” где је на прегледе дошло око 30 запослених.

Током акције радници у нашој установи су се могли упознати с факторима ризика за настанак шећерне болести, измерити крвни притисак, ниво шећера у крви, телесну масу, висину, обим струка и израчунати индекс телесне масе БМИ, казала је начелница Службе кућног лечења Татјана Покушевски, и додала да је, између осталог, предвиђен индивидуални рад с особама који имају висок степен ризика да оболе од дијабетеса.

Следећа акција Дома здравља „Нови Сад”, када ће и грађани моћи да обаве прегледе, планирана је за петак, 30. новембра.

С. Ковач

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести