Дан када је под НАТО бомбама посустао Жежељев мост

НОВИ САД: На данашњи дан пре 18 година под НАТО бомбама поклекао је Жежељев мост.
zezeljev bombardovanje arhiva dnevnik
Фото: Дневник архива

Током НАТО бомбаровања Савезне Републике Југославије, овај мост који је био понос свих Новосађана, био је најчешћа мета авијације алијансе. Гађан је чак 12 пута у претходних месеца дана, а 23. априла 1999. године са више директних погодака, мост је коначно срушен.Тада је пресечен железнички саобраћај између Суботице и Београда.

Жежељев мост је грађен од 1957. до 1961. године, као у свету јединствен пример моста грађеног од  преднапрегнутог бетона. У првој фази су изграђени лукови, а затим је изграђен коловоз који је „висио“ на челичним сајлама закаченим за лукове моста.

Пројекат је урадио грађевински инжењер Бранко Жежељ. Због сумњи у безбедност моста, Жежељ се, када је мост тестиран тако што је преко њега превежен најтежи теретни воз, чамцем провозао испод моста како би свима показао како верује у своје дело.

Жежељ се, када је мост тестиран тако што је преко њега превежен најтежи теретни воз, чамцем провозао испод моста како би свима показао како верује у своје дело

Након рушења овог бетонског горостаса, изгађен је привремени друмско-железнички мост.

У међувремену почела је изградња новог моста који треба да има два железничка колосека, две друмске саобраћајнице ширине 7,7 метара и две пешачко-бициклистичке стазе ширине 2,5 метара. Мост ће бити дуг 474 метра и широк 31.

Мост је требало да буде изграђен још пре неколико година, али због нередовног финансирања, изградња се одужила. Последњи рок за завршетак изградње одређен је за крај ове године.

Посао је поверен шпанско-италијанском конзорцијуму АЗВИ, а процењена вредност радова била је 45,3 милиона евра, колико је уговорено у јануару 2011. када је договорена изградња моста.

На име додатних радова том конзорцијуму је исплаћено још новца. Тај пројекат заједнички финансирају Европска унија, Покрајина Војводина, те Град Нови Сад.

С. П.

Фото: Јелена Ивановић, Брансилав Лучић, Архива Дневника

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести