Еко-кампери чувају Ковиљско-петроварадински рит

Високо шибље и температура не спречавају ових дана локалне и иностране учеснике међународног летњег кампа „Сачувајмо рит” да крче пут дуж Старог Дунава у Сремским Карловцима.
dunavac 1.JPG
Фото: Дневник (Б.Лучић)

Петнаестак младића и девојака из Србије, Португала, Шпаније, Белгије и Русије, које је окупио Покрет горана Војводине (ПГВ), од 17. јула сваког дана вредно раде на том локалитету да би Карловчанима, али и туристима, приближили Дунав, а пре свега их приволели да посећују несвакидашњи Ковиљско-петроварадински рит, који је још увек недовољно приступачан за обилазак.

У риту се иза шибља од очију пролазника скривају аутохтоне биљне и животињске врсте, а наша екипа затекла је еко-кампере док су распоређивали исечено грање на гомиле. 

"Наш задатак је уклањање инвазивних врста биљака, односно чишћење целог овог региона",  рекла је једна од лидерки кампа, омладинска радница ПГВ-а Ивона Чапко. Она додаје да скупљају гране и све оно што су радници ЈП „Војводинашуме”, који су дошли да им помогну, исекли. Волонтери гране слажу на гомилу, која ће касније бити уклоњене.

Њен колега Филип Николић објаснио је да се секу багремац и јасен, те да не дирају аутохтоне врсте – белу тополу и врбу.

"Мештани могу слободно да однесу већа исечена дрва, а то што није употребљиво на крају ће бити спаљено",  казао је Николић, додајући да су активности које они спроводе на Дунавцу веома важне да би Карловчани наставили да одржавају тај простор и када волонтери заврше свој посао.

Николић додаје да захваљујући овом кампу, који се одржава осми пут, данас може да се прошета обалом Дунавца, па чак и дође овде бициклом или аутомобилом, а то пре није било могуће. Уколико локално становништво настави те активности, могу направити лепо излетиште.   

Захваљујући кампу шири се списак активности које се у риту спроводе, а еко-туризам почиње да се развија.

Волонтере је посетила и самостална референткиња ЈП „Војводинашуме” за заштићена подручја Ивана Васић, која је рекла да то предузеће сваке године подржава те велике акције за природу.

"Годинама с Покретом горана Војводине радимо на појединим локалитетима у оквиру Специјалног резервата природе Ковиљско-петроварадински рит, обезбеђујемо радну снагу за теже послове, што је у овом случају сечење шибља и жбуња и неких тањих стабала, баш да бисмо волонтерима мало олакшали посао, односно донекле помогли", казала је Ивана Васић, додајући да је ЈП „Војводинашуме” по Закону о заштити природе у обавези да унапређује и штити то заштићено подручје. Према њеним речима, намеравају и у наредном периоду да подрже камп и надају се да ће њихове активности бити још масовније јер је површина рита огромна, а они, нажалост, нисмо у могућности да радимо на свим локалитетима.

Камп који је последње три године волонтерског карактера, а последње две интернацонални, траје до 30. јула у организацији Покрета горана Војводине, као и камп „Арборетум” у Дворској башти. Његово одржавање подржали су Општина Сремски Карловци, ЈП „Војводинашуме” и Министарство омладине и спорта кроз пројекат „Млади су закон”. Сарадник у реализацији кампа је организација „Млади истраживачи Србије”.

Мрестилиште риба, станиште птица

"У рукавце Дунава у току пролећа улазе рибе да би се мрестиле, а осим тога, рит је чувен и по томе што ту слећу предивне птице", каже Магдалена Граховац из ПГВ-а. Она додаје да се тамо тренутно налазе велике и мале беле чапље, сиве и жуте чапље, ситне птице певачице, као што су црнокапа грмуша, велика сеница, грабљивице, али то је заправо само мали проценат птица које можете видети. Много је више њих заклоњено од наших погледа.

В. Бијелић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести