Еколошка радионица Покрета горана на Спенсу

Још једна у низу еколошких радионица, које од 2017. године, сваке суботе, организује Покрет горана Новог Сада, одржана је јуче на Спенсу.
Ekološka radionica Pokreta gorana na Spensu foto: R. Hadžić
Фото: Еколошка радионица Покрета горана на Спенсу фото: Р. Хаџић

Најмлађи горољуби учили су како се животиње понашају када наступе хладни дани, шта раде да преживе зиму, али и како се праве јазбине.

Тема радионице, као и место на којем ће она бити организована зависи од временских прилика. Из Покрета горана труде се да децу сваке суботе одведу у неки други градски парк, уколико им услови то дозволе, а када је хладно дружења су организована на Спенсу. По речима сараднице Покрета горана Иване Драгин број деце на радионицама зависи од временских услова, па највише малишана долази на дружења у природи.

Из Покрета горана труде се да децу сваке суботе одведу у неки други градски парк, уколико им услови то дозволе, а када је хладно дружења су организована на Спенсу

- Малишани заиста обожвају радионице, а често на та наша окупљања доводе и своје другаре - објаснила нам је Ивана Драгин. - Будући да се трудимо да им знање пренесемо кроз игру, уживају чак и у едукативном делу. Жеља нам је да код деце подстакнемо функционално знање и образовање и да кроз све то провучемо еколошке мисли, те да науче да пазе на своју околину, јер колико природи пружиш, она ће ти дупло вратити.

Када су радионице у затвореном простору, из Покрета горана се настоје да малишани и тада буду у контакту с природом, па праве разне ствари од лишћа, грања, шишарки... Уче их да не треба да се плаше да нешто дотакну, омиришу, односно осете природу, па чак и да се испрљају, јер је, како кажу, веома важно да деца имају суживот с природом.

Фото: Еколошка радионица Покрета горана на Спенсу фото: Р. Хаџић

Ивана Драгин напомиње да на радионице углавном долазе деца из Новог Сада и околине, као и да учесници понекад доводе госте, рођаке и пријатеље који им дођу у посету. Наша саговорница каже су суботња окупљања првобитно била намењена за горољубе од шест до 12 година, али су се пријављивали и млађи, па су се групе у међувремену подмладиле.

- Колико сам приметила деца, углавном, немају прилику да много бораве у природи, тако да им много значи кад одемо у неки парк - објаснила нам је Ивана Драгин. - Да ли због брзог начина живота и посла, чини ми се да родитељи имају све мање времена да изводе децу и да се с њима играју напољу, па покушавамо да малишанима на радионицама то надоместимо. Ако одаберу горољубе, провешће време бар једном недељно у додиру с природом.

Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести