Хорват: Пакете за прву помоћ не куповати на бувљацима

Састав пакета је неодговарајући и требало би га под хитно мењати и омогућити приступачније цене у апотекама, јер,ако грађани већ морају да купују нове чим отворе старе,цене не би требало да буду превисоке , каже проф. др Золтан Хорват.
zoltan horvat
Фото: Dnevnik.rs

Време је годишњих одмора, а по Закону о безбедности саобраћаја, свако возило мора да има одређени тип пакета за прву помоћ, у зависности о којем је возилу реч: мотоциклу одређене кубикаже, аутомобилу, комбију, аутобусу или камиону.

Како је рекао члан Градског већа за здравство проф. др Золтан Хорват, бесмислено у свему томе је то што, када се он отвори више не важи, иако је искоришћена можда само половина његовог садржаја, те се грађани морају излагати беспотребном трошку јер они нису нимало јефтини.

„Долазимо у ситуацију да због таквих нелогичности људи избегавају да отворе прву помоћ, или одлазе на бувљаке и купују далеко јефтиније пакете, врло сличне оригиналном, с истим знаком „Галенике”, али ради се о копији“, рекао је Хорват.“ Сасвим случајно сам имао прилике да видим један такав „фалш” пакет, који је садржао обичне беле салвете на месту које је предвиђено за стерилни завој. Грађанима треба скренути пажњу, нарочито сад пред годишње одморе, на то да такве пакете не би требало ни случајно да купују јер их, иако су јефтинији, могу коштати нечијег живота.“

Thumbnail

По мишљењу нашег саговорника, тим који је радио и одређивао састав пакета за прву помоћ, имао је необичне захтеве, попут прописивања одређене грамаже за неопходан материјал, рецимо оног за прављење троугле мараме. Она чак и не мора да постоји у том сету јер, како нам је објаснио Хорват, може се направити врло лако од рукава сакоа или мајице и чвора или зихерице. У суштини је најбитније знати шта урадити.

„Веома је необично да се тражи да у састав пакета улазе и маказе које морају да буду стерилне, а иначе могу да послуже само за рашивање одеће“, казао је Хорват.“ Још ироничније је то што, да би користили стерилне маказе, морате имати стерилне рукавице, којих у пакету иначе нема, а онај ко треба да их користи вероватно то не би знао правилно да уради и то само говори, не да возачи и грађани не знају шта треба да раде, већ ни они који су донели одлуку да се направи такав пакет.“

По његовим речима, састав пакета је неодговарајући и требало би га под хитно мењати и омогућити приступачније цене у апотекама, јер, ако грађани већ морају да купују нове чим отворе старе, цене не би требало да буду превисоке. Оно што би заиста требало да буде стерилно у том пакету хитне помоћи је такозвани први завој, који је стерилно пакован и ставља се директно преко ране.

Золтан Хорват сматра да елементарно знање у пружању прве помоћи изостаје. Стога би, по његовом мишљењу, требало донети закон којим би се уредило да се грађани, као и медицинско особље Хитне помоћи, обавежу на то да саслушају најмање два сата предавања и имају практичну обуку у пружању прве помоћи, и то на сваке две или пет година, не би ли се подсетили корисних информација, или, ако постоји нека новина, усвојили је.

„Док не стигне Хитна помоћ, многи учесници и сведоци неке несреће на лицу места могу пружити помоћ и смањити инвалидност повређеног или пак превенирати његову смрт, али ако људи не знају како да поступају у одређеним ситуацијама, односно немају елементарно знање, онда џабе и прибор за прву помоћ који имају у свом возилу“, рекао је Хорват, и додао да би из тог разлога требало подићи едукацију грађана на виши ниво да би се допринело смањењу стопе смртности у саобраћајним незгодама.

        И. Миклоши

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести