Игра децу враћа у доба преслица и пастира

Почевши од 26. септембра, новосадски предшколци имаће прилику да се врате у време својих предака и да се, кроз игру и анимацију, упознају са читавим процесом обраде вуне, од сировог материјала до завршног производа.
Predškolci u Muzeju Vojvodine  Foto: Dnevnik.rs/V. Stanisavljević
Фото: Предшколци у Музеју Војводине  Фото: Дневник.рс/В. Станисављевић

Реч је о најновијем пројекту Музеја Војводине и Предшколске установе „Радосно детињство” под називом „Од овце до ћилима”, који ће трајати три месеца, а у оквиру којег ће малишани, на основу виђеног и наученог, креирати и сопствене ћилиме, таписерије, изађивати алатке и бојити вуну. На самом крају, у Музеју ће бити приређена изложба њихових радова, уз пратећи каталог, али и дечји перформанс.

„Кроз досадашње пројекте имали смо заиста импресивне радове малишана, увек су врло су креативни и маштовити, а томе се надамо и ове године“, каже музејска саветница – педагог Владимира Станисављевић, која је на пројекту радила у сарадњи с ликовним педагогом у ПУ Јеленом Тишмом. „Циљ нам је да предшколци усвоје елементарна знања о културној баштини представљеној у сталној поставци Музеја Војводине, која, између осталог, прати и узгој и обраду текстилих култура. Желимо да то утиче на развој њихових интелектуалних способности и креативности, на ширење музејске културе и буђење интересовања за посећивање институција културе као музејске публике. Реч је о мултидисциплинарном пројекту који повезује сазнања из етнологије, музеологије, примењене ликовне уметности, музичке уметности, а делимично и екологије.“

Најновији пројекат Музеја Војводине и ПУ „Радосно детињство”, под називом „Од овце до ћилима”, трајаће три месеца, а почиње 26. септембра

По њеним речима, предшколцима ће у Музеју бити представљене архаичне алатке које су служиле за чешљање и предење вуне, преслице, вретена, мотовила којима се упредала вуна, разбој на којем се ткало... Упознаће и текстилне културе биљног порекла, као што су кудеља, лан и памук, које су имале сличну обраду. Васпитачи ће имати задатак да с децом припреме извођење песме „Позив на игру”, која ће послужити као музичка позадина за перформанс, у којем ће малишани ткати разнобојним тракама на импровизованом разбоју. Наша саговорница каже да су и неке учитељице заинтересоване да пренесу програм и на ниже разреде основне школе, наравно, прилагођен њиховом узрасту.


Универзална археологија

Када кроче у Музеј Војводине, дечаке најпре привуку шлемови, војна опрема старих Римљана и средњовековно оружје, док су девојчице очаране античким накитом, балским хаљинама, девојачким сандуцима, ношњама. Ипак, музејска саветница – педагог Владима Санисављевић додаје да махом свим маишанима пажњу привуку митрополитске кочије, али и све што је у вези с археологијом, коју доживљавају као мистериозну науку.


Иначе, „Од овце до ћилима” је најновији у низу заједничких подухвата Музеја Војводине и Предшколске установе, међу којима су и „Ботаника за принцезе и витезове”, „Од земунице до солитера”, „Мирис мога хлеба”, док је „Бајка о биљкама” у плану за идућу годину. Инспирацију аутори црпе из богатог музејског фундуса, културне баштине и сталних музејских поставки.

„У раду с најмлађима трудимо се да их васпитавамо као будућу одраслу публику, кроз разне форме игре, стваралаштва и анимације. Желимо да музеј доживе као место где могу да испоље креативност, изразе своју маштовитост, запажања, интелигенцију, да побуде осећања према културној баштини, да је заволе и уживају у њој, да је негују и да обогате животе тиме“, каже  наша саговорница.
 

Д. Ристић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести