Како и преко кога донирати одећу, дечје играчке, опрему за бебе...

НОВИ САД: Након великог спремања ормана или после смрти члана породице, Новосађани одећу која је још у добром стању и носива углавном не желе да баце у ђубре, већ да је поклоне.
d
Фото: Dnevnik.rs

У том случају, на располагању су им бројне организације, установе, као и групе на друштвеним мрежама, где могу да донирају одећу, уз услов да је очувана и носива.

Свратиште за бескућнике у Футошкој улици 46 ради под окриљем Геронтолошког центра Нови Сад, а према речима организаторке промотивних активности у тој установи Ружице Вукић Рајић, уколико грађани желе да помогну, свакодневно могу да донесу гардеробу, обућу, прехрамбене артикле трајног карактера, као и хемијске препарате на поменуту адресу. Контакт телефон за више информације је 021/ 444 - 936. Геронтолошки центар Нови Сад има и Прихватилиште за бескућнике у Футогу, где се, такође, могла носити хуманитарна помоћ, међутим, због пандемије коронавируса, до даљњег је та могућност искључена.

Фото: Dnevnik.rs


Школски прибор, доњи веш, средства за хигијену

Када је реч о малишанима, избор грађана углавном прво падне на Дечје село “Др Милорад Павловић” у Сремској Каменици, где живе деца без родитељског старања, с циљем оспособљавања за живот. Грађани, осим волонтирања, могу новчано да помогну уплатом на жиро рачин, а када је реч о роби, могу да донирају одећу, обућу, постељину, пешкире, средства за хигијену, посуђе за кухињу, фенове и пегле, књиге, школски прибор, намирнице, козметику. Више информација грађани могу добити на телефон 461-177 или на имејл decijeselo21@gmail.com.

Свратиште за децу и младе на Булевару особођења 39 има одличну сарању са грађанима, али им је увек неопходан школски прибор, одећа, обућа и посебно доњи веш за децу од пет до 19 година, који грађани могу однети радним данима од 8 до 18 и викендом од 10 до 17 часова.


Црвени крст Новог Сада је позната хуманитарна организација, која постоји безмало 140 година, те су грађани у великој мери упознати са чињеницом да и тој установи могу свакодневно донирати очуване ствари, попут одеће и обуће, и тако помоћи социјално угроженим појединцима и породицама којима је то најпотребније. Како је објаснио секретар Црвеног крста Новог Сада Драган Лазић, донације се свакодневно примају у магацину Црвеног крста у Петроварадину, у Улици Раде Кончара 1, од 8 до 14 часова или у просторијама организације у Улици Пионирска 12, у истом временском периоду. Осим гардеробе и обуће, грађани могу, такође, донети конзервирану храну, односно прехрамбене артикле трајног карактера.

У организацију која пружа помоћ социјално угроженим, осетљивим и маргинализованим групама грађана “Новосадски хуманитарни центар” (НХЦ), Арсе Теодоровића 3, одећа се може однети сваког радног дана од 8 до 16 часова.

- Увек нам је потребна сезонска одећа и обућа, потом школски прибор, ранчеви и хигијенски пакети за бебе, попут пелена и влажних марамица - појашњава координаторка рада Саветовалишта за младе НХЦ-а Мира Новаковић Илин и додаје да им је намање потребна одећа за старије.

Коло српских сестара ове године обележава 30 година рада у нашем граду, а према речима председнице Кола Светлане Прокић, једна од активности је и прикупљање половне гардеробе у њиховим просторијама Париске комуне 32.

- Током епидемије, када још нисмо знали много тога о вирусу, из предустрожности смо направиле кратку паузу у прикупљању одеће - објашњава  Светлана Прокић. - Шта год да нам грађани донесу, добро дошло је, али само под условом да је гардероба чиста и уредно сложена. За више информација могу нам се обратити путем фејсбук странице “Коло српских сестара Епархије бачке” или на телефон 45-22-29.

Фото: Dnevnik.rs

Екуменска хуманитарна органиозација (ЕХО), Ћирила и Методија 21 од 2006. године, захваљујући традиционалним црквеним донаторима, има и своје функционалне просторије, у којима се налазе канцеларије, учионице, просторије за рад са корисницима, библиотека, магацински простор, вешерница и просторије за половну одећу и обућу. Грађани им се могу обратити понедељком, уторком, средом и четвртком од 7.30 до 15.30, а петком од 7.30 до 14 сати на телефон 466 588 или имејл officeehons.orgoffice­ehons.org.

Сигурна женска кућа Sigurna­ `enska ku­}aпружа уточиште женама и деци, жртвама насиља у породици, те су им неопходне играчке, женске и дечије пиyаме и папуче и нов доњи веш. Како би се деца забавила и учила, потребне су им књиге за децу и сликовнице. Потребно је да се на кесе или кутије истакне да су намењене Сигурној женској кући и предају се портиру радним данима од 7 до 19 часова у кућици испред Центра за социјални рад, у Улици Змај Огњена Вука 13–17.


Помоћ другима једним кликом

Поред разних удружења и организација, грађани могу вишак одеће поклонити у разним групама на друштвеним мрежама као што су “Just give” и “Поклањам и поклони ми”. Чланови тих група могу да поклоне нешто што им више не треба, као и да траже оно што им је потребно. У групама се искључиво поклања и траже на поклон разни предмети из свакодневног живота и строго је забрањена продаја, куповина, рекламирање.

Занимљива је група “Хуманитарни бувљак”, преко које се продају половне ствари, а новац који се заради од продаје разних предмета, од одеће, па до бројних играчака за кућне љубимце, прослеђује се за помоћ напуштеним животињама, о којима брину удружења за заштиту животиња.


Из бесплатног саветовалишта за жене које се суочавају с непланираном или кризном трудноћом “Место за мене”, кажу да донације примају понедељком, уторком и четвртком од 9 до 15 часова, а средом од 14 до 19 часова у Кисачкој 5/5.

- С бозиром да је фокус нашег удружења на трудницама и мајкама с бебама, најпотребнија нам је одећа прилагођена женама које су у другом стању и за децу до две године, као и пешкири и постељина, колица, шеталице, креветићи, флашице, пелене, влажне марамице... - кажу у Удружењу и наглашавају да је једини услов одећа буде чиста, посебно што ће је коритити новорођенчад.

С. Ковач, И. Бакмаз

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести