Кроз Родитељску кућу МК Групе прошло 60 породица

НОВИ САД: Традиционалном дружењу поводом оснивања Родитељске куће, у оквиру задужбине породице Костић у Петроварадину, присуствовала су деца излечена од рака, њихови родитељи, волонтери, представници Националног удружења родитеља деце оболеле од рака (НУРДОР), Покрајинског секретаријата за здравство и МК групе.
nurdor (1)
Фото: NURDOR

Председница Управног одбора НУРДОР-а Јоланд Корора подсетила је на то да је председник МК групе Миодраг Костић 2013. уступио породичну кућу Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине у Новом Саду.

- Поносна сам што смо чланови тима који неуморно успева да деци и њиховим родитељима, која се нису могла снаћи за смештај помаже и даје подршку током, нажалост, некада дугом лечењу - казала је Јоланд Корора и додала да су врата Удружења отворена за све, односно да не постоје услови које је потребно испунити да би се стекло право на помоћ. - Капацитет Родитељске куће у Петроварадину је пет соба. Током боравка деца која се лече од рака, као и њихови родитељи, имају бесплатан смештај, храну, превоз, а поред тога и Покрајинска влада нам новчано помаже.

Према речима Короре, НУРДОР организује и кампове на које могу да иду и родитељи, јер је од великог значаја да и они буду здрави и јаки и ментално и физички, како би на најбољи начин помогли и дали снагу оболелом детету. Она је истакла да НУРДОР ради и на обезбеђивању још једне куће у Београду, у највећем дијагностичком и терапеутском центру у Србији, којом би се трајно решили смештајни капацитети.

Заменица покрајинског секретаријата за здравство др Иванка Савић истакла је да је Родитељска кућа место у којој царују хуманост, љубав и топлина породичног загрљаја, што је наопходно сваком детету.

- Покрајински секретаријат за здравство у последњих шест година издвојио је 48 милиона динара за Родитељску кућу. Тако је више од шездесеторо деце, оболелих од малигних болести, заједно с родитељима боравило у кући - истакла је др Иванка Савић закључивши да је Покрајина на овај начин допринела унапређењу лечења деце, модернизацији рехабилитације и што бољој социјализацији малишана.


Све више малигнитета међу децом

Према подацима који су објављени пре неколико дана, на територији Војводине у за првих шест месеци дијагностификовано је 15 пацијената оболелих од малигних болести, док је раније годишње било њих око 20.

- Уколико број оболелих буде растао овим темпом имаћемо значајно повећање броја пацијената, што је изузетно забрињавајуће - казала је Јоланд Корора, додавши да у прилог томе иде чињеница да се бележи све већи број корисника Родитељске куће.


Директор МК Групе Јован Пурар нагласио је да је дужност сваког појединца, компаније и институције да буде хуман и да у складу с могућностима допринесе решавању појединаца или друштвених група. Због тога ће, како је казао, ова компанија наставити да помаже свима.

Драгана Матијевић из Инђије казала је да не зна како би се изборила с недаћема да није било Родитељске куће, где је њен син Лазар боравио током лечења.

С њом се сложила Неда Пиљић, мајка девојчице излечене од рака, а која је волонтер у НУРДОР-у.

- Подршка породице и окружења најважнија је у току лечења, јер треба имати на уму да живот не стаје након дијагнозе - јасна је била Неда Пиљић. - Као мајка детета излеченог од рака могу да помогнем другим родитељима који су се нашли у истој ситуацији. Волонтирам у пројекту “Време је за шољицу разговора” па сваке среде одлазим на Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине, на Одељење хематологије, где кроз разговор помажем родитељима преброде период борбе против рака.

С. Ковач

EUR/RSD 117.1400
Најновије вести