Кућна нега и помоћ за 12.452 пацијента

На територији  Новог Сада и Сремских Карловаца  има 12.452 пацијента који користе услуге Службе кућног лечења и неге, и то су пацијенти у терминалној фази болести, затим они који су из неког разлога непокретни или они чије кретање захтева помоћ друге особе.
U Službi radi 18 lekara i 73 medicinske sestre Foto: Dnevnik.rs
Фото: У Служби ради 18 лекара и 73 медицинске сестре Фото: Дневник.рс

Самостална служба у Дому здравља „Нови Сад” делује двојако, односно спроводи континуирано лечење на нивоу примарне здравствене заштите, али и индивидуални здравствени рад у кућним условима пацијената, као и едукацију чланова породице за спровођење пероралне терапије, примене трансдермалних фластера и негу непокретних пацијената.

– Упућивање на кућно лечење ради изабрани лекар по важећим критеријумима, док пријем спроводи лекар Службе кућног лечења након обављене прве посете – казала је начелница те службе др Татјана Покушевски. – Такође, медицинска сестра је дужна да обавести пацијенте о начину рада, бројевима телефона, као и заказивању прегледа у складу с тренутним потребама и стањем пацијента. Даљу динамику и препоруку за праћење пацијената одређује лекар после кућне посете, али пацијенти могу и да се обрате свакодневно у случају да имају неки проблем или им је потребан савет.

По њеним речима, у кући пацијената се спроводи преглед пацијената у циљу даљег лечења, укључујући ЕКГ мониторинг и одређивање нивоа шећера у крви према индикацијама које постави лекар у кућној посети, затим прописивање пероралне и парентералне терапије, превијање рана и промена уринарног катетера. Осим тога, ради се попуњавање образаца за помагала, издавање упута за лекарску комисију, лабораторијску дијагностику и слично.

– Тренутно располажемо с 28 возила, а запослено је 18 лекара и 73 медицинске сестре, односно техничара – рекла је др Покушевски. – У оквиру Службе за кућно лечење организован је и рад централне стерилизације.

Ради се у две смене у објекту на Лиману, од 7 до 20 часова, а време за заказивање је од 9 до 12 и 16 до 19 сати, на бројеве телефона 4879-764 и 4879-766. Број телефона за хитне случајеве је 064/808-81-21.

Диспанзер у Футогу ради сваки дан после подне. Лекари су доступни од 18 часова, након завршеног теренског рада. У случају хитности, пацијенти  могу да се јаве на било који број Службе понуђен на сајту.     

И. Миклоши

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести