Младима шанса кроз стручну праксу и приправнички програм

У протеклој години, Филијала Нови Сад Националне службе за запошљавање (НСЗ) је све програме и мере активне политике запошљавања реализовала у планираном обиму.
2
Фото: Dnevnik.rs

Како је за “Дневник” рекла в. д. директора Филијале Нови Сад НСЗ Татјана Видовић, код већине програма су планиране квоте и премашене, услед повећаног интересовања послодаваца и незапослених. Програмима НСЗ, који подразумевају финансијске подстицаје за запошљавање, укупно је обухваћено 1.022 лица са евиденције Филијале Нови Сад, за шта је издвојено 290 милиона динара.

– Посебно бих истакла велико интересовање незапослених за субвенције за самозапошљавање, што је резултирало са више од 500 поднетих захтева по Јавном позиву НСЗ за овај програм подршке – казала је наша саговорница. – Одобрено је 147 субвенција којима смо помогли покретање приватног посла у врло широком и различитом спектру, од интелектуалних, услужних до производних делатности.

Видовић је нагласила и резултате постигнуте кроз мере намењене младима – прилику за стицање првог радног искуства у струци добило је 133 младих кроз програм стручне праксе, 130 младих кроз програм приправника са високим образовањем и 32 младих кроз програм приправника са средњим образовањем.

– Један од наших приоритетних задатака је да одговоримо на тражњу послодаваца за специфичним знањима и вештинама које очекују од кандидата за посао, а најчешћи проблем који истичу послодавци је недовољан степен практичних знања незапослених – рекла је она. – Покушавамо да надоместимо недостатак реализацијом обука на захтев послодавца и кроз програм стицања практичних знања, где се НСЗ сноси трошкове обучавања за практичан рад незапослених код послодавца одређени временски период, након чега, незапослени са новим вештинама остају у радном односу.


Моја прва плата

У овом циклусу програма “Моја прва плата” укључено је 350 младих код 230 послодаваца из Новог Сада. Највише младих ангажовано је на радним местима трговаца, административних радника, сарадника продаје, електротехничара, програмера, машинских инжењера, технолога, економиста, правника и сарадника у људским ресурсима.


Кроз та два популарна програма лане је 85 незапослених добило прилику да дође до запослења, а на захтев послодаваца реализоване су и обуке за оператера машинске обраде, шивача у ауто-индустрији, израду електронских снопова у ауто-индустрији, пакера и радника у графичкој доради за лица са инвалидитетом.

– Са посебном пажњом смо се посветили побољшању услова рада и подстицању запошљавања особа са инвалидитетом, као једне од најугроженијих категорија на тржишту рада – казала је Видовић. – Уз различите финансијске подстицаје, обезбеђено је запошљавање или привремено радно ангажовање 181 особе са инвалидитетом.


Нова онлајн платформа

– Пратећи трендове, желимо да дигитализујемо што више наших услуга и учинимо их приступачнијим нашим клијентима – нагласила је Видовић. –  Врло брзо смо реаговали у ситуацији избијања епидемије и омогућили да наше основне услуге, попут пријављивања на евиденцију, подношење захтева за новчану накнаду и за аплицирање за програме активне политике запошљавања, као и издавање уверења, буду доступне и електронским путем, а поред тога, први пут смо организовали виртуелни сајам запошљавања и ставили у функцију нови, унапређени сајт НСЗ, који ради на старој адреси – њњњ.нсз.гов.рс

Од ове године, дизајнирана је и у употреби нова онлајн платформа на којој су две најпопуларније обуке – обука за предузетништво и за активно тражење посла, на српском и на ромском језику.

– Тиме смо омогућили доступност ових услуга већем броју незапослених, уз напомену да ће моћи сами да одаберу који начин им више одговара јер ће се обуке и даље одржавати и уживо у нашим просторијама – рекла је она.


Према речима наше саговорнице, сви програми се стално анализирају, како би се сваке године прилагођавали потребама незапослених и послодаваца, а сваки од њих је усмерен на решавање проблема на тржишту рада, било да је то запошљавање теже запошљивих категорија незапослених, подршка подстицању предузетништва, стицање практичних знања незапослених или усклађивање понуде и потражње на тржишту рада.

– Задовољни смо резултатима активне политике запошљавања јер се незапосленост из године у годину смањује, а више од 60 одсто младих који се укључе у програм стручне праксе, након завршетка програма, остану да раде код послодавца код којег су били на пракси или у року од шест месеци пронађу посао код другог послодавца – истакла је она. – Више од 90 одсто предузетника који су покренули свој посао уз субвенције за самозапошљавање, опстане и у другој години пословања након истека уговорне обавезе са НСЗ. Добре резултате бележимо и у погледу обучавања незапослених за конкретна занимања јер се око 40 одсто оних који заврше неку од обука, запосли у року од шест месеци.

        Д. Андулајевић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести