Му­зеј Вој­во­ди­не и Јовина гимназија озва­ни­чи­ли са­рад­њу

НОВИ САД: Ви­ше­де­це­ниј­ску ве­зу Гим­на­зи­је „Јо­ван Јо­ва­но­вић Змај” и Му­зе­ја Вој­во­ди­не, те две зна­чај­не ин­сти­ту­ци­је озва­ни­чи­ле су пот­пи­си­ва­њем уго­во­ра о спо­ра­зум­ној са­рад­њи.
kupolaJovinaGimnazija02
Фото: Дневник/Р. Хаџић

Кроз до­са­да­шњи за­јед­нич­ки рад, из­ме­ђу оста­лог, у „Змај Јо­ви­ној” гим­на­зи­ји је 1985. го­ди­не по­кре­нут кон­цепт „Шко­ла у му­зе­ју, му­зеј у шко­ли”, ко­ји и да­нас тра­је. Ка­ко је ре­као в. д. ди­рек­то­ра Му­зе­ја Вој­во­ди­не др Дра­го Ње­го­ван, са­рад­ња ће у бу­дућ­но­сти би­ти по­ја­ча­на те ће, из­ме­ђу оста­лог, сво­је­вр­сни вре­ме­плов „Ста­ра град­ска ули­ца”, ко­ја је део стал­не по­став­ке, би­ти про­ду­же­на и обо­га­ће­на и за из­глед шко­ле из ми­ну­лих вре­ме­на.

“На­ста­вља­мо са­рад­њу с Му­зе­јом Вој­во­ди­не и оче­ку­је­мо да уна­пре­ђу­је­мо, очу­ва­мо и са­чу­ва­мо све што су сло­је­ви тра­ја­ња оста­ви­ли у на­шој шко­ли ста­рој ви­ше од три ве­ка“, ре­као је ди­рек­тор „Змај Јо­ви­не” гим­на­зи­је др Ра­ди­во­је П. Стој­ко­вић. “То је бо­га­то кул­тур­но и обра­зов­но на­сле­ђе, ка­квим се ма­ли број гра­до­ва у Евро­пи мо­же по­ди­чи­ти“.


Тра­ди­ци­ја у функ­ци­ји но­вог
Осим бо­га­тог на­сле­ђа и слав­не тра­ди­ци­је, „Змај Јо­ви­на” гим­на­зи­ја по­но­сно ис­ти­че ве­зу и с мо­дер­ним, а очи­гле­дан по­ка­за­тељ сва­ка­ко је и но­во­и­згра­ђе­на ста­кле­на ку­по­ла, ко­ја је и нај­ви­ша тач­ка згра­де шко­ле у Ули­ци Злат­не гре­де 4. Ка­ко је ре­као ди­рек­тор Стој­ко­вић, оста­ло је још пи­та­ње гре­ја­ња и хла­ђе­ња ку­по­ле, ко­је би тре­ба­ло да се ре­ши кроз ге­о­сон­де, као и за­ве­се про­тив УВ зра­че­ња и изо­ла­ци­ја. Ка­да бу­де пот­пу­но оспо­со­бље­на, план је да се ку­по­ла, из­ме­ђу оста­лог, ко­ри­сти и као кон­церт­ни про­стор.   
“Ода­тле мо­же да се ви­ди па­но­ра­ма чи­та­вог Но­вог Са­да и сви сим­бо­ли гра­да, од Пе­тро­ва­ра­дин­ског са­та до Ма­ти­це срп­ске, свих тор­ње­ва, цр­ка­ва, и то с још јед­ног сим­бо­ла на­шег гра­да, „Змај Јо­ви­не” гим­на­зи­је“, ре­као је Стој­ко­вић.

„Змај Јо­ви­на” гим­на­зи­ја на­ста­ри­ја је у Но­вом Са­ду, као и пр­ва основ­на шко­ла, али и пр­ва ви­со­ко­о­бра­зов­на уста­но­ва – Ви­са­ри­о­нов ко­ле­ги­јум. Ка­ко је до­дао Стој­ко­вић, чак и кон­цепт „Шко­ла у му­зе­ју, му­зеј у шко­ли” био је сво­је­вре­ме­но пр­ви та­кав у не­ка­да­шњој др­жа­ви.

“Му­зеј се бри­не не са­мо о до­бри­ма ко­ја су у на­шим про­сто­ри­ја­ма и збир­ка­ма не­го о це­ло­куп­ном по­крет­ном кул­тур­ном бла­гу на под­руч­ју по­кра­ји­не“, ре­као је др Дра­го Ње­го­ван. “На­ше збир­ке ко­је се од­но­се на школ­ство у Вој­во­ди­ни по­ти­чу и од про­фе­со­ра и уче­ни­ка ове шко­ле, а на­пра­ви­ли смо и из­ло­жбу ко­ја го­во­ри о са­мој исто­ри­ји Гим­на­зи­је. „Змај Јо­ви­на” шко­ла, као јед­на од на­ста­ри­јих и нај­у­глед­ни­јих про­свет­них уста­но­ва, за­слу­жу­је по­себ­ну па­жњу, а то, сва­ка­ко, под­ра­зу­ме­ва и да уче­ни­ци те гим­на­зи­је тре­ба да бес­плат­но по­се­ћу­ју Му­зеј Вој­во­ди­не и уче­ству­ју у кре­а­тив­ним ра­ди­о­ни­ца­ма и дру­гим ак­тив­но­сти­ма. То ће би­ти ко­ри­сно за њих, а на­рав­но и за нас“. 

Ина­че, Му­зеј Вој­во­ди­не ове го­ди­не обе­ле­жа­ва 170 го­ди­на од фор­ми­ра­ња Срп­ске на­род­не збир­ке у окви­ру Ма­ти­це срп­ске и 70 го­ди­на по­сто­ја­ња Му­зе­ја у са­да­шњем из­да­њу. Тим по­во­дом, осим озва­ни­че­ња са­рад­ње с Гим­на­зи­јом, Му­зеј је ове го­ди­не пот­пи­сао уго­во­ре о са­рад­њи с мно­гим дру­гим зна­чај­ним ин­сти­ту­ци­ја­ма, као што је Ет­но­граф­ски му­зеј.

Д. Ри­стић

 

 

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести