На „Сашином салашу” на излазу из Руменке: Ко жури, нек’ продужи!

Излаз из равничарског места као и сваки други, међутим, при изласку из Руменке у смеру Кисача ваља обратити пажњу најпре на таблу с десне стране, а онда и натпис „Сашин салаш”.
1
Фото: Филип Бакић

У истом тренутку видите прилаз, кућу и имање. Призор се можда на први поглед не разликује од било које лепо уређене сеоске куће, окружене травњаком, но, треба се зауставити и потпуно доживети то сеоско туристичко домаћинство. А на уласку у сасвим другачији свет дочекује вас дрвена табла с поруком: „На салашу време је стало, ко жури, нек’ продужи.”

– Могао је то бити ресторан као и сваки други, међутим, ми смо хтели да будемо сеоско туристичко домаћинство јер све што нудимо је наше, домаће – наглашава власник салаша Саша Дангубић. – Немамо и не држимо газиране сокове и, уопште, ништа из фабрике. Дакле, овде госте чекају домаћи сокови, ракије, вина, сухомеснати производи... Радимо на старински начин – свињокољ, саламура, сушење, димљење, таван, промаја... све по реду. Мама је задужена за прављење сокова и домаћих колача. Сви колачи су по старом рецепту – штрудла с маком и орасима, воћни колачи... Рецепт се преносио с колена на колено, те посластице је правила још моја прабака.

Фото: Филип Бакић

Саша Дангубић се око 30 година бавио угоститељством. Пре „Сашиног салаша” држао је мотел „Стари ђерам”. Ипак, жеља за местом које ће чувати дух традиције бачких и равничарских простора није га напустила. Увек је имао кућу и домаће животиње, као и птице, које, као заљубљеник, гаји више од 25 година. Како истиче, ништа није урађено ради неког тренда и бизниса. То је начин живота, али свима су отворили врата у тај свет.

– Радимо породично, супруга, тројица синова и ја. Раније смо се више бавили сточарством, а после смо прешли на сеоски туризам. Оставили смо све аутентично, птице и животиње, имамо коње, пони-коње, липицанере, живину, егзотичне птице, међу којима је око 15 врста патака, индијске гуске, кокошасте, магеланске, јужноафричке... Наше кокошке трче по дворишту, нису носиље, те свакодневно имамо од пет до десет јаја, а не педесет. Ко дође код нас на салаш, ми одемо у кокошињац, покупимо јаја и направимо му кајгану.

Фото: Филип Бакић

Саша је амбијент уредио онако како је он замишљао салаш. Више од 30 година сакупљао је старе ствари. Тако, рецимо, гости имају прилику да домаћу кафу и ракију пију удобно смештени у некадашњем седишту фијакера. Или да седну на стару берберску столицу. А корача се по правим дрвеним даскама и, ни мање ни више, циглама из центра Новог Сада, оног некадашњег, какав више не постоји.


У сеоски доживљај по договору

„Сашин салаш“ госте прима од среде до недеље. Понедељак и уторак резервисани су за редовно спремање салаша, те се тим данима посете не заказују. Најбоље је најавити се и договорити шта све посета обухвата јер је избор разноврстан. Салаш се налази на Кисачком путу бб. Посетиоци имају прилику и да купе домаће производе са „Сашиног салаша”.


– Тражили смо да буде аутентично. Све је буквално било однето да се баци, а ми смо га спасли и дали му неки нови живот. Те старе ствари налазиле су се на отпадима, сметлиштима, у неким двориштима. Ја једноставно волим салаше, волим такав живот и живим га. Значајно је сачувати ту традицију. Људи дођу код нас и пусте децу да трче по трави, да се играју са животињама, не траже мобилни телефон и интернет. Ми и немамо интернет. Овде дођете да се опустите и одморите, нема журбе. Кад се окупи много деце, моја супруга их поведе да хране животиње, то њима буде доживљај. И често имамо проблем – кад морају да крену са салаша, деца се расплачу, неће да иду кући – с осмехом закључује Саша Дангубић.

Б. Павковић

Фото: Ф. Бакић

Пројекат „Приградска насеља – од оснивања до будућности” суфинансирао је Град Нови Сад, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести